Last summertime

woyda1

Joanna Woyda często portretuje przestrzeń miejską. Jej prace to głównie portrety, zainspirowane konwencją fotografii. Artystka w latach 2000-2005 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem dziekańskim w pracowni malarstwa prof. Wiesława Szamborskiego – wybitnego artysty związanego z nurtem nowej figuracji, oraz w pracowni grafiki warsztatowa u prof. Rafała Strenta. Od 9 do 22 września w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej przy ulicy Puławskiej 17 można oglądać najnowszą wystawę artystki zatytułowaną “Last summertime”.

Joanna Woyda maluje, nawiązując do konwencji fotografii. Morze jest bohaterem wielu jej kompozycji. Proste, chłodne i minimalistyczne prace są wewnątrz pełne emocji ukrytych w konsekwentnej formie. W tym swego rodzaju malarskim świecie poruszają się, oddychają i żyją bohaterowie malarki. Jednorodne środowisko, przepełnione jest szczerością i spontanicznością postaci. Artystka dokumentuje współczesne życie, na swoich płótnach zatrzymuje nastrój chwili. Koloryt prac jest miękki i poetycki.

Ograniczona do szarości i błękitów gama barwna podkreśla nastrój końca wakacji – wyblakły, ulotny. Schematyczny sposób obrazowania nadają obrazom charakter chłodny i statyczny. Uwagę przyciągają postaci – opalające się kobiety, dzieci grające w piłkę, czy pływający mężczyźni.

Obrazy Joanny Woydy można obejrzeć w Galeriach Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

Joanna Woyda
Last Summertime
9-22 września 2013
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
ul. Puławska 17, Warszawa

JOANNA WOYDA (ur. 1981 w Warszawie) – Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2000-2005. Dyplom z wyróżnieniem dziekańskim w 2005 roku w pracowni malarstwa prof. Wiesława Szamborskiego, aneks w pracowni grafiki warsztatowej prof. Rafała Strenta. Stypendium Banku BPH oraz nagroda Ewy Tomaszewskiej Członka Prezydium KK NSZZ Solidarność za najlepszą pracę dyplomową na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W czasie studiów stypendystka Ministra Kultury na rok akademicki 2003/2004.

Fot.1. Joanna Woyda, “Plaża. Trzy kobiety”, 2013, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot.2. Joanna Woyda, “Plaża – dzieci kopiące”, 2013, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot.3. Joanna Woyda, “Plaża. Pomost”, 2013, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *