„Ku chwale artysty” – wystawa dzieł Jacka i Rafała Malczewskich

alt

Na wystawie “Ku chwale artysty. Jacek Malczewski. Rafał Malczewski” w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem pokazano 22 obrazy Jacka Malczewskiego, których właścicielem jest prywatny kolekcjoner z Polski, i 10 prac Rafała Malczewskiego ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

Pochodzące z prywatnej kolekcji obrazy Jacka Malczewskiego nie były dotąd razem pokazywane. Jednym z obrazów Jacka Malczewskiego prezentowanych w Zakopanem jest akt kobiecy, który artysta namalował jako 22-letni student paryskiego atelier Lehmanna. Kolejnym ciekawym obrazem, którego nikt nie oglądał od lat 20. XX wieku, jest “Salome”. Obraz ten, znany jedynie z fotografii i uważany za zaginiony, odnalazł pragnący zachować anonimowość kolekcjoner dzieł Malczewskiego. Jak zaznaczyła Anna Zadziorko – kurator wystawy, rzadko zdarza się, aby wystawę tworzyły dzieła sztuki z prywatnej kolekcji. “W Polsce jest niewielu kolekcjonerów, którzy kolekcjonują sztukę z pewną intencją i dużym wkładem pracy badawczej, a każda z prezentowanych prac jest dokładnie przebadana, jej historia – opisana” – wyjaśniła.

Jacek Malczewski Autoportret z Meduzą

Nie bez znaczenia jest miejsce prezentacji prac obydwu artystów – Zakopane. Jacek Malczewski bywał w Zakopanem, gdzie spotykał się z elitą artystyczną ówczesnej Polski. Gościł m.in. w willi pod Jedlami na Kozińcu, gdzie namalował portret Stanisława Witkiewicza. Tutaj też spędził pierwsze wakacje ze swoją przyszłą żoną Marią z Garlewskich.

W Zakopanem przez wiele lat mieszkał i tworzył syn Jacka Malczewskiego – Rafał Malczewski. W latach 1915-1939 aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym i towarzyskim miasta Zakopane. Rafał Malczewski oprócz malarstwa uprawiał taternictwo, narciarstwo, był też ratownikiem TOPR, dziennikarzem w “Gazecie Zakopiańskiej”, “Kronice Zakopiańskiej”, “Głosie Zakopiańskim”, aktywnym członkiem Stowarzyszenia “Sztuka Podhalańska”. W 1938 roku Rafał Malczewski pozostawił część swoich prac w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wcześniej, ze względu na trudną sytuację materialną, sprzedał do tego samego muzeum wszystkie odziedziczone dzieła swojego ojca. Artysta zmarł w 1965 r. w Montrealu.

Wystawę będzie można oglądać do 2 października 2011
Fot. 1. Okładka katalogu wystawy
Fot. 2. Jacek Malczewski, Autoportret z meduzą

Źródło: Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem

Alicja Wilczak

Materiały pochodzą od organizatora.

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *