Książki o sztuce Henri Matisse’a po raz pierwszy na wystawie Dublinie

Fot.1. Henri Matisse, Icare (Icarus), płyta VIII XX z ilustrowana książka

Chester Beatty Library i Bank of America Merrill Lynch przedstawia prawdziwie ekscytującą wystawę książek o sztuce Henri Matisse’a, z okazji pierwszej publicznej prezentacji tych prac w Europie. Wystawa składa się z czterech książek Matisse’a o największym walorze artystycznym.

Znany z intensywnie kolorowych obrazów, Henri Matisse (1869-1954) tworzył na szeroką skalę rysunki, grafiki, wycinanki i rzeźby, a także projekty dla kostiumów i scenografii. Artysta uważał swoje ilustracje do książek za jedne z najlepszych spośród swoich dzieł i był najbardziej z nich dumny. Matisse uznał odbitki tworzone dla tych książek jako przedłużenie swoich rysunków. W tym samym płynne linie, charakterystyczne dla jego prac olejnych i studiów ołówkiem zostały przeniesione do grafiki i poszczególnych ilustracji.

alt

Dwie książki Matisse’a ze zbiorów własnych Biblioteki to: Poemes Charles de d’Orléans (“Wiersze Karola Orleańskiego”) (1950), napisane przez Alfreda Matisse’a w latach 1875/68, oraz ilustrowana wersja Matisse’a “Ulisses” Jamesa Joyce’a (1935) przejęta przez Bibliotekę w 2009 roku. Beatty i Matisse doskonale się znali i dzielili wspólne zainteresowania perskimi miniaturami, japońską grafiką i klejnotami. Beatty odwiedzał Matisse’a w Nicei, gdzie obaj mieli swoje domy, i gdzie prawdopodobnie imiennie sygnowane książki były dane przyjacielowi w prezencie od artysty. Żona Beatty, Edith, także znała bezpośrednio Matisse’a i miała dwa jego obrazy w swojej prywatnej kolekcji.

Biblioteka Chester Beatty w Dublinie stanowi nie tylko najlepsze muzeum w Irlandii, ale jedno z najlepszych w Europie. Mieści w sobie zarówno muzeum sztuki, jak i bibliotekę obejmującą wielką kolekcję rękopisów, miniatur, grafik, rysunków, rzadkie książki, a także niektóre z dekoracyj dla sztuk teatralnych montowane przez samego Sir Alfred Chester Beatty (1875-1968). Wystawy w bibliotece jawią się niczym otwarte okno na skarby kultury i religii świata. Jej bogate zbiory z krajów w Azji, Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Europy oferują gościom prawdziwą ucztę dla oczu.

Biblioteka Chester Beatty została uznana za Irlandzkie Muzeum w 2000 roku, a także otrzymała tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2002.

Wystawę można oglądać do 25 września 2011 roku i, jak wydaje się, czas letnich wakacji sprzyja temu doskonale.

Fot.1. Henri Matisse, Icare (Icarus), płyta VIII XX z ilustrowana książka “Jazz”, 1947, Bank of America Merrill Lynch Collection H. Matisse © spadkowe / IVARO 2011. Fot.2. Henri Matisse, “… Wygląda na to, że nigdy nie widział mnie … “, ilustrowana książka Pasiphae, Chant de Minos (Kreteńczycy), 1944, Bank of America Collection. © spadkowe H. Matisse / IVARO 2011. Źródło: www.cbl.ie

Tatiana Iajgunovici

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *