Kreatywna fotografia w Brukseli

halina mardua


Halina Marduła, Cyberfoto, Galerie Mont des Arts

Od kilkunastu lat w Polsce odbywa się duży konkurs fotograficzny p.t. Cyberfoto. Główną jego ideą jest przyglądanie się przemianom jakie w dziedzinie sztuki wnosi fotografia cyfrowa. I niezwykłym możliwościom jakie daje, plasując się gdzieś na pograniczu, między fotografią a grafiką. Wystawa laureatów konkursu właśnie trwa w Brukseli.

W przypadku fotografii cyfrowej zachodzi pewien paradoks. Z jednej strony – fotografia – poprzez udoskonalenia techniczne staje się bardziej zuniformizowana. Pozwolić ma na uzyskanie kontrolowanego efektu, coraz bardziej niezależnie od umiejętności fotografującego.

Z drugiej strony- na gruncie nowych rozwiązań technicznych- rozwija się zmysł kreacji, odchodzący od tego ściśle dokumentującego, szerokiego nurtu twórczości fotograficznej. Wykorzystujący potężny kreacyjny potencjał fotografii cyfrowej.

I to właśnie takie zdjęcia są przedmiotem konkursu Cyberfoto.Cyberfoto

W tym roku odbyła się jego XV edycja. W konkursie ocenianych było ponad 1800 prac. Te nagrodzone w ciągu kilku ostatnich edycji właśnie pokazujemy na wystawie w Brukseli.

Fotografia artystyczna jest tą dziedzina sztuki, w której najbardziej dosłownie dokonuje się wybór między dokumentacją a kreacją. Rozwijająca się technika w sposób naturalny działa w służbie fotografii dokumentującej. W przypadku fotografii kreatywnej nowe techniki pozwalają z kolei na bardzo ciekawe – i twórcze rozwiązania.

Dzięki temu przesuwają się granice sztuki. A artyści – odważnie eksperymentują. Efektem są prace bardzo osobliwe, indywidualne i mocne.Jak w przypadku kreacji autorów takich jak Aurelia Pachołek, której prace o niepokojącym charakterze wymykają się fotograficznym kadrom. Albo jak w zamkniętych w palecie szarości fotografiach Haliny Marduły eksplorujących temat pożądania. Czy też w tchnących motywem vanitas pracach Kamili Żurawskiej Chwiszczuk.

To polscy reprezentanci międzynarodowego konkursu odbywającego się w Czestochowie. Polska fotografia na międzynarodowym tle ma się dobrze!


Aurelia Pachołek, Cyberfoto, Galerie Mont des Arts


Halina Marduła, Cyberfoto, Galerie Mont des Arts


Kamila Żurawska Chwiszczuk, Cyberfoto, Galerie Mont des Arts

Cyberfoto- wystawa laureatów konkursu
Galerie Mont des Arts, Bruksela
do 15 grudnia 2013 roku

Justyna Napiórkowska
Autorka Blogu Roku w dziedzinie Kultury
www.osztuce.blogspot.com

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *