Kradzież dzieł Picassa, Matisse’a, Moneta i Freuda w Kunsthal w Rotterdamie.

lucian freud called  woman with eyes closed  2002

Freud, Woman with Eyes Closed

Muzeum Kunsthal w Rotterdamie zaprojektowane zostało przez holenderskiego architekta R.Koolhaasa. Kunsthal kilka dni temu otworzyło nową wystawę, aby świętować swoje 20-lecie. Na ekspozycji znalazły się m.in. obrazy Picassa, Marcela Duchampa, Pieta Mondriaana, Moneta, Vincenta van Gogha i Luciana Freuda, a więc światowej klasy prace – przykłady impresjonizmu, ekspresjonizmu i innych nowoczesnych ruchów artystycznych. Ponad 150 obrazów znajdujących się na wystawie pochodzi z kolekcji prywatnej Fundacji Triton. Wiele spośród nich warte jest ponad 1mln € i więcej.

Holenderska policja powiadomiła we wtorek rano, że z Muzeum Kunsthal w Rotterdamie skradziono siedem płócien, w tym obrazy mistrzów malarstwa, m.in. Pabla Picassa, Henri Matisse’a i Claude’a Moneta. Ani policja, ani muzeum nie były w stanie natychmiast oszacować wartości skradzionych dzieł. Oczywiste jest jednak, że kradzież już teraz można śmiało zaliczyć do grona tych największych, najbardziej dramatycznych, i wartych miliony.

Zaginione dzieła:

Matisse, La Liseuse en Blanc et Jaune

Picasso, Tete d’Arlequin

Monet, Waterloo Bridge, London

Monet, Charing Cross Bridge, London, 1901

De Haan, Autoportrait (circa 1889-91)

Gauguin, Femme Devant une Fenetre Ouverte, Dite la Fiancé

Katarzyna Kucharska

źródło: www.spiegel.de, www.guardian.co.uk

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *