Konkurs Malarski Fundacji im. Franciszki Eibisch 2012

prace_konkurs_collage

Prace finalistów Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch

„Mnie interesuje tylko malarstwo” słowa profesora Eugeniusza Eibischa stały się nie tylko trafnym podsumowaniem wspaniałej twórczości i biografii artysty, ale również hasłem wiodącym organizowanego przez Fundację im. Franciszki Eibisch, konkursu dla młodych artystów malarzy.

Determinacja, upór, konsekwencja – to tylko nieliczne słowa, jakimi opisać można artystyczną drogę profesora Eibischa, który studia malarskie rozpoczął wbrew woli swoich rodziców i przez całe życie realizował swoją największą pasję – malarstwo.

Wspomniana pasja i miłość do sztuki przetrwały dzięki powołanej z woli artysty Fundacji im. Franciszki Eibisch. Franciszka była żoną artysty, którą poznał przebywając w latach 20. minionego wieku w Paryżu, gdzie wystawiał swoje prace w słynnej Galerii Leopolda Zborowskiego, odkrywcy i marszanda Modiglianiego. Przepiękna żona była nie tylko wspaniałą towarzyszką życia artysty, ale stała się również jego muzą, natchnieniem i inspiracją.

Fundacja im. Franciszki Eibisch zajmuje się przede wszystkim promocją młodych utalentowanych artystów malarzy, którzy w swojej twórczości odnoszą się do tradycji polskiego malarstwa, tym samym przyczyniając się do jego rozwoju. W konkursie mogą wziąć udział młodzi artyści – studenci ostatnich lat akademii i do dziesięciu lat po dyplomie.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 170 artystów z całej Polski. Spośród nich jury wybrało 39 najlepszych prac finałowych. Poziom konkursu był bardzo wysoki – artyści wykazali się nie tylko znakomitym kunsztem malarskim, niezwykłą wrażliwością, ale również uderzającą dojrzałością artystyczną.

Laureat konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 10000 zł. Dodatkowo zostanie przyznanych sześć Wyróżnień Honorowych. Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi 3 grudnia 2012.

Eugeniusz Eibisch był wybitnym polskim artystą malarzem oraz współtwórcą nurtu kolorystycznego w Polsce. Urodził się 1896 roku w Lublinie. Studia malarskie ukończył pod kierunkiem Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1922 roku mieszkał w Paryżu, gdzie tworzył w kręgu Ecole de Paris oraz wystawiał swoje prace w słynnej Galerii Leopolda Zborowskiego. Po powrocie do Polski był Rektorem ASP w Krakowie oraz prowadził katedrę malarstwa na warszawskiej ASP.

Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym słynnej Nagrody Guggenheima (Nowy Jork, 1960). Uczestnik Biennale w Wenecji.

Zmarł w Warszawie w 1987 roku. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Powołał do istnienia Fundację im. Franciszki Eibisch, która pomaga w rozwoju i promocji szczególnie utalentowanych młodych artystów.

Paulina Niewiadomska

www.eibisch.pl
www.facebook.com/FundacjaEibisch

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *