Koji Kamoji, Modlitwa do Bytu w Galerii Foksal

koji-kamoji-

Do 6 marca 2015 roku w Galerii Foksal w Warszawie można oglądać prace Koji Kamojiego – japońskiego artysty od ponad pięćdziesięciu lat na stałe związanego z Polską.

Najnowsza wystawa „Modlitwy do Bytu” prezentuje rysunki Kamojiego, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat. Przedstawiają one przede wszystkim bardzo proste geometryczne formy, zdające się w swojej prostocie, harmonii i skromności używanych technik, kierować uwagę odbiorców ku filozofii Zen. Kartka papieru i tusz stanowią główny środek wyrazu artysty, a jego prace, swoją zwięzłością i sentencjonalnością przywodzą na myśl haiku, w którym japońscy poeci, w sposób lapidarny i według ściśle sprecyzowanych zasad, opisują od wieków swoje obserwacje. Aluzje do natury, jej elementy i symbolika, charakterystyczne dla tej formy poezji, odgrywają istotną rolę także w twórczości Kamojiego. Kamoji, zwracając uwagę przede wszystkim na kompozycję, tło oraz fakturę konsekwentnie i w sposób niezwykle prosty buduje przekaz, w którym jak sam podkreśla: „nie chodzi o budowanie czegoś nowego lecz odnalezienie i utrwalenie rzeczy, o których zapominamy i świata, od którego się oddalamy”.

Artysta jest także autorem licznych instalacji, w których szeroko rozumiana przestrzeń jest zarówno tematem, jak i punktem odniesienia. Duże znacznie stanowi w nich także, przyjmująca najróżniejsze formy, linia. Do swoich prac Kamoji używa różnych materiałów – kamienia, metalu oraz gotowych przedmiotów. Jego instalacje budowane są zazwyczaj w osobnych, specjalnie zaaranżowanych pomieszczeniach.

Koji Kamoji (ur. 1935 w Tokio) w latach 1953-1958 studiował w Akademii Sztuk Pięknych Musashino w Tokio. Ukończywszy studia przyjechał do Polski jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1966 roku uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni malarstwa prof. Artura Nachta-Samborskiego za cykl “Dziurawych Obrazów”.

Paulina Niewiadomska

Koji Kamoji, Modlitwa do bytu. Rysunki 2011-2014
Galeria Foksal w Warszawie
23 stycznia – 6 marca 2015
www.galeriafoksal.pl
fot.Koji Kamoji, Galeria Foksal

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *