Kierunek: Bałtyk

Georges Braque - Glaucos

W dzisiejszej odsłonie „Wakacyjnego Przewodnika Po Wystawach” proponujemy Państwu spotkanie ze sztuką koncentrującą się wokół miast nadbałtyckich. Trójmiasto z całą pewnością można uznać za centrum kulturalne północnej części Polski. Swoim wdziękiem, wieloma wartościowymi zabytkami architektury oraz licznymi muzeami, galeriami i instytucjami prezentującymi twórczość wizualną, z pewnością oczaruje wszystkich tych, którzy cenią sobie kontakt z dobrą sztuką i wysmakowaną architekturą.

Na początek polecamy odwiedzić Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, która chętnie promuje młodą sztukę z całego świata. Aktualnie najciekawszą ekspozycją wydaje się być „Here & Now”, prezentującą współczesną sztukę z Palestyny. Wystawa eksponuje spojrzenie na to wielokulturowe, zawieszone w ciągłym ‘tu i teraz’ miasto. Zobaczymy je oczami kilku młodych artystów: Rafata Asada, Alexandry Handal, Majd Abdel Hamida, Bashara Hrouba. W swoich pracach posługują się oni sztuką instalacji, fotografii i wideo.

Kolejną wystawą proponowaną przez Łaźnię jest kilka najnowszych cykli malarskich Piotra Józefowicza. Każdy z nich rozwija się w czasie, a większość jest nieskończona. Na obrazach pojawiają się coraz to nowe warstwy, złożone z obrazowych przedstawień naszej cywilizacji, przeplatających się z osobistą historią artysty. „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci zestawiona zostaje ze sceną z Pokemonów. Artysta gra narracjami zaczerpniętymi z mediów, lub opowieściami znanymi z podręczników historii. Zbierając zdjęcia osób o nazwisku Józefowicz, tworzy fikcyjną opowieść o swojej rodzinie.

Majd Abdel Hamid - Pain Killers

Na koniec kulturalnego spaceru po Gdańsku, zachęcamy Państwa do odwiedzenia rokokowego Pałacu Opatów, w którym mieści się Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego. Aktualnie możemy zobaczyć tam wystawę, o której wcześniej już pisaliśmy, prezentującą malarstwo Andrzeja Umiastowskiego. Jego sztuka jest dialogiem zarówno z przeszłością, jak i teraźniejszością. Obrazy Umiastowskiego ukazują dawną totalitarną rzeczywistość, jednostki uwikłane w tragizm losu, świat bez wartości, degradację człowieczeństwa, upodlenia i zniewolenia. Z drugiej strony artysta przedstawia z pozoru banalne wydarzenia i ludzi w zwykłych, codziennych sytuacjach. Bohaterowie jego płócien drażnią i prowokują za pomocą groteskowego zdumienia, gwałtownych gestów i nierzadko komicznego nastroju.

Z Gdańska spacerując brzegiem morza dochodzimy do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, gdzie proponujemy wziąć udział w wystawie „Metamorfozy” francuskiego malarza, rzeźbiarza i grafika, Georgesa Braque’a. Braque był jednym z najwybitniejszych twórców XX wieku. Swoim dziełem „Domy w L’Estaque” zapoczątkował nowy kierunek w sztuce: kubizm. Na ekspozycję określaną jako jedno z ważniejszych wydarzeń wystawienniczych w Polsce składa się 259 artystycznych obiektów, w tym 12 oryginalnych gwaszy, 20 litografii, 28 dzieł ceramicznych, 24 rzeźby, 10 dywanów oraz biżuteria, którą uważa się za najpiękniejszą na świecie.

A może by tak wsiąść na prom i przenieść się na przeciwległy brzeg Bałtyku? Zachęcamy Państwa do odwiedzenia ekspozycji „Cztery Pory Roku” w Muzeum Narodowym w Sztokholmie. Wystawa poprowadzi odbiorcę przez meandry szwedzkiej historii sztuki, koncentrując się na zmianach, jakie przynoszą następujące po sobie pory roku. Ekspozycja składa się z ponad 80 obrazów i rzeźb. Wraz z końcem XIX wieku, tematyka zmieniających się pór roku jest przez skandynawskich artystów często podejmowanym motywem. Artyści i pisarze posługują się tym tematem, czerpiąc inspiracje z piękna zmieniającej się przyrody i tradycyjnych skandynawskich obrzędów i świąt. Na wystawie prezentowane są prace między innymi Richarda Bergha, Karla Nordströma, Anshelma Schulzberga, Julii Beck, czy Prince’a Eugena.

Karl Nordstrom - Batar vid klippa

“Here & Now”, 08.07-28.08.2011, CSW Łaźnia, Gdańsk

Piotr Józefowicz, Malarstwo, 08.07-21.08.2011, CSW Łaźnia, Gdańsk

Andrzej Umiastowski, Malarstwo, 19.06.2011- 28.08.2011, Pałac Opatów, Gdańsk-Oliwa

„Metamorfozy”, Georges Braque, 17.06.2011- 18.09.2011, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot

fot.1.Georges-Braque-Glaucos, /www.pgs.pl
fot.2.Majd Abdel Hamid, Pain Killers
fot.3.Karl Nordstrom, Boats by a cliff, Kyrkesund, 1911, Muzeum Narodowe, Sztokholm

Justyna Kiraga
Katarzyna Kucharska

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *