Jolanta w krainie czarów – o twórczości Jolanty Babicz

j. babicz towarzysz podry iii

Urodziła się w Lublinie w 1967 roku. Od 2009 roku jest absolwentką Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na wydziale artystycznym. Zajmuje się głównie grafiką warsztatową. Pasjonatka przyrody, żona, matka, artystka – Jolanta Babicz.

Jak sama wspomina, już jako dziecko była zafascynowana sztuką. Lubiła zabawę barwą. Przy kuchennym stole, jako mała dziewczynka mieszała w probówkach i słoiczkach farby, aby otrzymać określone, wymarzone przez siebie kolory. Zabawa ta sprawiała jej ogromną przyjemność przez wiele lat, a zamiłowanie do nieoczywistych barw pozostało do dzisiejszego dnia. Podczas zajęć wychowania plastycznego w szkole podstawowej bardzo dużą uwagę zaczęła przywiązywać do kompozycji i technicznych aspektów tworzenia prac. Począwszy jednak od szkoły średniej przez kilka kolejnych lat Jolanta Babicz zmuszona była zejść z artystycznej drogi.

Założenie rodziny, bycie pełnoetatową matką i żoną pochłaniało wiele czasu oraz częściowo przyćmiło chęć zajmowania się sztuką. Jednak pasja tworzenia niezmiennie tkwiła w artystce i kiedy tylko zapaliło się zielone światło, zdecydowała się podjąć wymarzone studia na kierunku artystycznym na łódzkiej uczelni. Wtedy też, od pierwszego dnia zajęć, gdy jak mówi „poczuła się jak Alicja w Krainie Czarów”, na dobre zakochała się w sztuce. Po zdobyciu tytułu licencjata zdecydowała się na kontynuowanie studiów na kierunku grafiki warsztatowej, co było tym, co uważa za swoje powołanie.

Obecnie artystka zajmuje się przede wszystkim grafiką (linorytem). Uważa, że każdy może stać się twórcą nowej techniki w grafice, ponieważ jest to dziedzina, której katalogu nie da się zwyczajnie zamknąć. Wciąż możliwe są eksperymenty. Chciałaby spróbować swoich sił również w rysunku, gdyż jak twierdzi do malarstwa brak jej cierpliwości. Jej największą inspiracją jest przyroda i wszystko, co nietknięte przez człowieka, naturalne, niepoddane jakiejkolwiek obróbce. W naturze poszukuje piękna, które potem odciska w graficznej formie.

Grafiki Jolanty Babicz oglądać można w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32.

Fot.1 Jolanta Babicz, Towarzysz podróży III, linoryt
Fot.2 Jolanta Babicz, Towarzysz podróży II, linoryt
Fot.3 Jolanta Babicz, Ogród, linoryt

Wiktor Lewandowski

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *