Jeszcze o ósmym marca

Jagodziński Lucjan, Kobieta w PRL ma równe z mężczyzną prawa, 1953, plakat, Muzeum Niepodległości w Warszawie.

 

8 marca – Dzień kobiet. Święto ustanowione w 1910 roku, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Dzisiaj przypada również dzień otwarcia wystawy : Matki, żony i … traktorzystki – czyli o Polkach w socrealizmie” w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Wystawa podejmuje dyskusję z utrwalonym stereotypem kobiet na traktorach i zakwestionowanie prawdziwości głoszonych przez stalinizm haseł emancypacji kobiet.

Kobieta pokazana jest jako ta, którą to władze zmusiły do nadludzkiego wysiłku i wykonywania męskich zajęć, wmawiając im równocześnie równouprawnienie i awans społeczny. Poznamy również kobiety z innej strony. Dowiemy się o ówczesnej damskiej modzie, o kanonie piękna, a także o kobiecych codziennych, domowych obowiązkach.

Ekspozycja uporządkowana została według tematów i problemów, które najczęściej się pojawiają: galeria przodownic, kobiet na traktorach i murarek, kobiet w środowisku rodzinnym i domowym, kobiet pracujących na roli, walczących o pokój, a także przedstawicielek organizacji kobiecych, sportsmenek i artystek.

Wystawa czynna będzie do 15 maja w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

 

 

Kenar Antoni, Świniarka, 1955, rzeźba, brąz, odlew, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Fot. 1 Jagodziński Lucjan, Kobieta w PRL ma równe z mężczyzną prawa, 1953, plakat, Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Fot. 2 Kenar Antoni, Świniarka, 1955, rzeźba, brąz, odlew, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

 

Aleksandra Skąpska

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *