Jenny Holzer w Poznaniu

images/stories/xenon-berlin-16-02-2011-530x685.jpg

Holzer należy do kręgu najwybitniejszych twórców swojego pokolenia. Z wykształcenia malarka i graficzka, artystka bada kwestie autorstwa i władzy, mówiąc o tak delikatnych aspektach, jak nadzieja, rozpacz, potrzeba i tęsknota. Wystawa Jenny Holzer w Art Stations Foundation składa się z obrazów najnowszych oraz jednej z jej wczesnych ław granitowych. W Poznaniu artystka pokaże między innymi projekcje wierszy Wisławy Szymborskiej na elewacjach poznańskich budynków.

Ponadto w Art Stations zaprezentowane będą trzy cykle prac malarskich. W jednym z nich każdy z obrazów olejnych na płótnie przedstawia odcisk ręki żołnierza amerykańskiego oskarżonego, lecz niekoniecznie skazanego za popełnienie zbrodni w Iraku.

W drugim cyklu prac Jenny Holzer odnalazła pewne silnie ocenzurowane dokumenty i zamieniła czarne miejsca ingerencji cenzorskich na elementy kolorowe, przenosząc je na obrazy sitodrukowe.

images/stories/holzer-017.jpg

Kolejny cykl malarski to mapy wykonane przez artystkę. Obrazy, w tym jeden pokazywany na wystawie, są reprodukcjami slajdów z prezentacji zawierającej propozycje strategii inwazji w Iraku i zaprezentowanej w Białym Domu przez Centralny Sztab Dowodzenia. Prace z cyklu odtajnionych dokumentów Jenny Holzer eksponowała we włoskim pawilonie podczas Biennale w Wenecji w 2007 roku i na dużej wystawie wędrownej zorganizowanej przez Fondation Beyeler i Museum of Contemporary Art w Chicago (2008-2010).
W Poznaniu, w ramach wystawy w Art Stations, Holzer pokaże projekcje wierszy Szymborskiej na elewacjach Starego Browaru i Ratusza. Artystka po raz pierwszy dokona projekcji poezji Noblistki w języku oryginału, czyli w języku polskim.

Katarzyna Kucharska

Od 8 kwietnia do 31 sierpnia, galeria Art Stations/Dziedziniec Sztuki, Stary Browar w Poznaniu

fot.1. Jenny Holzer Xenon for Berlin 2001, projekcja świetlna, St. Matthew’s Church, Berlin; Tekst projekcji: Laments, 1989; ©2001 Jenny Holzer, członek Artists Rights Society (ARS), NY; fot. Attilio Maranzan,
fot.2. Jenny Holzer, “Xenon for Venice”, 1999, Light Projection. Fondazione Cini, Venice., Text: Blue (1998), Photo: Attilio Maranzano, Š 2007 Jenny Holzer, member ARS, New York,
Źródło: materiały prasowe

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej 
Blog Justyny Napiórkowskiej ( Blog Roku 2010 w dziedzinie kultury)

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *