Janusz Szpyt – wystawa malarstwa

janusz szpyt z gry 2006

Janusz Szpyt jest malarzem konsekwentnie realizującym swoją artystyczną wizję. Jest artystą bardzo odrębnym. Jego prace cechuje duża kultura malarska. Przez trzydziestolecie twórczości od czasu debiutu w ramach skandalizującej Grupy Trzech, artysta stale udowadnia, że głównym motywem interesującym w malarstwie jest człowiek i poszukiwanie prawdy o nim.

W twórczości Janusza Szpyta znacząco pobrzmiewają echa malarskich inspiracji. Ujawniają się bardzo świadomie przywoływane przez artystę wpływy mistrzów: El Greca, Géricault, Delacroix. To wielkie, ponadczasowe tradycje malarstwa. Odnoszenie się do nich wymaga od współczesnego twórcy jednocześnie odwagi i pokory. A nade wszystko, wiary w moc malarstwa.

Janusz Szpyt maluje między innymi akty; akty w sensie dosłownym, lecz też metaforycznym. Artysta ukazuje nie tylko fizyczną nagość swoich modeli, ale także ich psychikę. W twórczości Janusza Szpyta pojawia się także wyjątkowo nasycony emocjonalnie temat portretów osób obłąkanych. Oddanych bez upiększeń, bez dróg na skróty, z mocnym duktem pędzla. Powstają także pejzaże, gdy na przekór, w małym formacie Janusz Szpyt oddaje “monumentalność” i potęgę przyrody z jej malowniczym charakterem i niejednokroć dramatyzmem. Obok tematów świeckich ważne miejsce zajmuje tematyka religijna, oddana niezwykle żarliwie i z wiarą. To wszystko stanowi o autentyczności tego malarstwa i o jego sile.

Katarzyna Napiórkowska

Janusz Szpyt – malarstwo
17-30 października 2014
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
ul. Świętokrzyska 32, Warszawa
www.napiorkowska.pl

Reprodukcje:
1. Janusz Szpyt, Z góry, 2006, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
2. Janusz Szpyt, Ewangelista, 2014, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
3. Janusz Szpyt, Tercet, 2014, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
4. Janusz Szpyt, Parasole, 2014, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *