Janusz Szpyt – krótko o wystawie

janusz szpyt 11 w zakadzie

Sztuka współczesna, coraz częściej skupiona na zagadnieniach takich jak przemiany społeczne, kulturowe czy polityczne, często zapomina o jednej ze swoich najważniejszych inspiracji – człowieku. W malarstwie Janusza Szpyta człowiek ten odnajdywany jest na nowo. Humanizm w jego wydaniu jest wielowymiarowy. Dzięki doskonałemu warsztatowi oraz ogromnemu doświadczeniu wyniesionemu między innymi z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz współpracy z innymi wybitnymi artystami z grupy zwanej „Tercetem Nadętym”, Szpyt z łatwością potrafi uchwycić nie tylko ludzką cielesność, lecz także zakamarki psychiki swoich postaci.

Stonowana kolorystyka, rozbudowana gra światłocienia oraz pociągnięcia pędzla, które momentami mogą się wydawać zupełnie spontaniczne sprawiają, że obrazy nabierają dynamiczności, przekazując w ten sposób znacznie dobitniej troski, problemy czy przemyślenia ich bohaterów. Wspomniana wcześniej „niedbałość” jest naturalnie zamierzona i dokładnie przemyślana, tak jak wszystkie aspekty twórczych działań malarza. Świetny warsztat, wybrana przez artystę technika oraz tematyka natychmiast przywołują na myśl wybitne postaci świata sztuki takie jak Francisco Goya czy Lucian Freud, co świadczyć może tylko i wyłącznie o niezaprzeczalnej wirtuozerii pędzla Janusza Szpyta oraz służyć mu za najlepszą rekomendację.

Jan Wójtowicz

Fot.1 Janusz Szpyt, 11 w zakładzie, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
2. Janusz Szpyt, Po turecku, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *