“Jan Lebenstein. Obrazy i gwasze z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu”

leb3


Ponad 120 prac polskiego malarza i grafika Jana Lebensteina znajdzie się na wystawie, którą od 2 kwietnia będzie można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym. Na ekspozycji prezentowane będą najbardziej znane cykle prac Lebensteina, w tym “Figury kreślone”. Na wystawie pokazane zostaną także cykle “Pejzaże” (1954-1955), “Figury we wnętrzu” (1956), “Figury osiowe” (1961-1962), “Potworne zwierzęta” (1964-1965), czy kompozycje inspirowane mitologią grecką i rzymską (1967-1975). Zobaczyć będzie można również ilustracje tworzone przez Lebensteina do “Księgi Hioba”, “Apokalipsy św. Jana” czy “Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella.

Według kurator wystawy Magdaleny Szafkowskiej, Lebenstein szybko zdobył międzynarodową sławę, ponieważ jego prace cechowały się na tle epoki zupełnie odrębnym stylem. “Renomę przyniosły mu obrazy monochromatyczne, zatopione w ciemnych brązach, mitotwórcze. Bardziej kolorowe były jego wizje malowane gwaszem. Jego fantasmagorie były generowane dwiema apokalipsami. Tą przeżytą w 1939 roku i tą według św. Jana. Malując je, stał się w sposób niezamierzony epigonem Dürera i Boscha” – podkreśliła.


Prace pokazywane na wystawie pochodzą ze zbiorów wrocławskiego Muzeum Narodowego. Placówka posiada największą w kraju kolekcję dzieł Lebensteina, która łącznie obejmuje 126 prac. Dzieła do Wrocławia sprowadzał wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego Mariusz Hermansdorfer. W stolicy Dolnego Śląska w 1977 r. odbyła się pierwsza w Polsce duża wystawa Lebensteina.


Jan Lebenstein urodził się w 1930 r. w Brześciu Litewskim nad Bugiem, zmarł w 1999 r. w Krakowie. Zadebiutował w 1955 r. na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale. Pod koniec lat 50. rozpoczął cykl “Figur kreślonych”, usiłując wpisać postać ludzką w prostokątną płaszczyznę kartki papieru milimetrowego. Natomiast cykl “Figury osiowe” stał się uzewnętrznieniem jego rozumienia istoty życia, trwania, śmierci, erotyzmu. Za ten cykl otrzymał Grand Prix na 1. Międzynarodowym Biennale Malarstwa Młodych w Paryżu w 1959 r. W 1960 r. zamieszkał na stałe w stolicy Francji, gdzie rok później odbyła się jego monograficzna wystawa w Musee d’ Art Moderne de la Ville de Paris.

Decyzja o pozostaniu we Francji, bliskie związki ze światem paryskiej “Kultury” i pisarzami objętymi zakazem publikacji w Polsce, spowodowały, że polskie muzea i galerie nie podejmowały prób wystawienia jego prac. Lata 60. były najważniejszym okresem twórczości Lebensteina. Wtedy powstały jego cykle: “Szkicownik intymny” (1960-65), “Potworne zwierzęta” (1960-65), “Kręgowce” (1966). W 1974 r. wykonał ilustracje do powieści “Folwark zwierzęcy” George’a Orwella, wydanej w Polsce dopiero w 1985 r.

Wystawa prezentowana będzie do 10 sierpnia.

Jan Lebenstein.
Obrazy i gwasze z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Od 2 kwietnia do 10 sierpnia 2014 roku
Muzeum Narodowe
Wrocław

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Fot.1. Jan Lebenstein, Lekcja zoologii, 1972 rok, Muzeum Narodowe, Wrocław
Fot. 2. Jan Lebenstein, Zwierzę, 1963, Muzeum Narodowe, Wrocław
Fot. 3 Jan Lebenstein, Figury osiowe, 1958, Muzeum Narodowe, Wrocław

Justyna Kiraga, źródło: PAP

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *