Jan Fabre w Brukseli

bronze16 chapter xvi

Jan Fabre, multimedialny artysta, performer, reżyser, scenograf, malarz, rzeźbiarz jest jednym z najbardziej znanych współczesnych belgijskich twórców. Jego prace pokazywano między innymi na Biennale w Wenecji i Documenta w Kassel. Brał udział w licznych festiwalach teatralnych i tanecznych na całym świecie.

Studiował w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Od 1986 roku prowadzi własny zespół Troubleyn. Jego spektakle łączą nowoczesny taniec, multimedialne obrazy, ekspresyjną muzykę. W prowokacyjnych projektach Jana Fabre punktem wyjścia jest zawsze ludzkie ciało.

Na wystawie w Królewskich Muzeach Sztuk Pięknych w Belgii zobaczyć można jego rzeźby z cyklu „Chapters I – XVIII” zaaranżowane w sali między ekspozycją dzieł dawnych mistrzów. Jego rzeźby to seria 36 autoportretów, popiersi wykonanych w brązie i wosku ustawionych naprzeciw siebie w dwóch rzędach na wysokich postumentach. Fabre przedstawia swój autoportret w konwencji antycznego popiersia. Swoim pełnym ekspresji realistycznym wizerunkom dodaje zwierzęce uszy, rogi, poroża, co nadaje im surrelistyczny charakter. Rzeźby nawiązują też do mitologicznych postaci. Pełne autoironii diaboliczne przedstawienia przywołują skojarzenia z zestawem myśliwskich trofeów. Artysta eksponuje swoje rzeźby w korespondencji z dziełami dawnych mistrzów przyznając im rangę muzealnych arcydzieł, jednocześnie z wielkim dystansem i humorem ukazuje swoje oblicze.

Jan Fabre. Waxes and Bronzes. Chapters I – XVIII
Royal Museums of Fine Arts of Belgium
12.10.2012 – 15.09.2013
www.fine-arts-museum.be

Fot. www.fine-arts-museum.be
1. Jan Fabre, Chapter XVI, 2010, brąz, 127 x 22 x 67 cm, Photo: Pat Verbruggen © Angelos
2. Jan Fabre, Chapter VII, 2010, wosk, 93 x 25 x 63 cm, Photo: Pat Verbruggen © Angelos

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *