Jacek Sempoliński 1927-2012. Próba retrospektywy.

j.sempolinski

W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie trwa wystawa „Jacek Sempoliński 1927-2012. Próba retrospektywy”. Na ekspozycji znajduje się 56 obrazów olejnych i około 30 rysunków Jacka Sempolińskiego, jednego z największych współczesnych artystów polskich. Prace pochodzą z różnych okresów twórczości artysty.
To pierwsza próba pokazania spuścizny artystycznej Jacka Sempolińskiego. Prezentowane dzieła pochodzą od najwcześniejszych obrazów z lat 50. po dzieła wykonane w ostatnich latach życia. Artysta poruszał wiele tematów w swoich pracach. Malował martwe natury z instrumentami muzycznymi, obrazy inspirowane muzyką, pejzaże, które w istocie były abstrakcjami malowanymi najczęściej z pomocą szpachli. Operował naturalnymi barwnikami tak, by zaakcentować ekspresję, możliwości malarstwa, siłę gestu, jak i wolność malarza.

Wśród zebranych dzieł są zarówno te poruszające, spokojne, osobiste, jak i te energetyczne, impulsywne, fizycznie zniszczone, podziurawione. Artysta niszczył wszystkim, co było pod ręką, nożem, nożyczkami. Ale są tu też dzieła z otworami, na których zrobienie, pędzel byłby za mały. Akt ów to rodzaj niezgody na obraz, agresji na jego jednowymiarowość, płaskość.Twórczość artysty ewoluowała ze spokojnego opisu rzeczywistości, poprzez coraz bardziej emocjonalne oglądanie świata, aż po obrazy z kilkunastu ostatnich lat, których tematem – co było pewnym zaskoczeniem – stał się nagle on sam. Niespodziewanie odkrywający swoją cielesność, płciowość, a nawet seksualność – dodaje Bogusław Deptuła kurator wystawy w sopockiej PGS.

Jacek Sempoliński urodził się 27 marca 1927 r. w Warszawie. W latach 1943-44 uczył się malarstwa w konspiracyjnej szkole. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni m.in. Eugeniusza Eibischa w latach 1946-1951. Od 1956 r. pracował jako pedagog na macierzystej uczelni, przechodząc wszystkie szczeble kariery, od asystenta do profesora. Laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznanej w 2004 r. W 2012 roku malarz został odznaczony Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jacek Sempoliński 1927-2012. Próba retrospektywy.
Państwowa Galeria Sztuki
Wystawa potrwa do 19 stycznia 2014

www.pgs.pl

Izabela Zywert

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *