„Idea Bauhausu” w Poznaniu

Idea Bauhausu

Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu przybliża historię Bauhausu i pokazuje, że estetyka wypracowana przez projektantów uczelni jest wciąż obecna we współczesnym wzornictwie.

Szkoła Bauhaus powstała w Weimarze w 1919 roku z inicjatywy Waltera Gropiusa z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Jej ideą była wspólna praca i nauka architektów, malarzy, grafików, projektantów mebli i książek, którzy stawiali sobie za cel stworzenie spójnego, nowoczesnego stylu w architekturze i designie. W 1925 roku przeniesiono Bauhaus do Dessau z powodu niechęci ówczesnych władz lokalnych. W 1932 roku zawieszono finansowanie Bauhausu przez nazistowskie władze Dessau, a uczelnia została przeniesiona do Berlina jako prywatna szkoła Miesa van der Rohe. Uczelnia działała do 1933 r., a w 1934 r. została ostatecznie zamknięta przez hitlerowców. László Moholy-Nagy od 1937 r. próbował odrodzić uczelnię w USA pod nazwą New Bauhaus w Chicago.

Bauhaus

Nazwa Bauhaus nawiązywała do średniowiecznej Bauhütte – strzechy budowlanej, łączącej w sobie wszystkie dziedziny rzemiosła budowlanego. Oznaczała zatem wykształcenie wszystkich artystów za pomocą jednakowego kursu wprowadzającego o formach, materiałach, kolorach.

Wystawa prezentująca prace czołowych projektantów ujawnia fenomen Bauhausu jako szkoły, która funkcjonując zaledwie 14 lat , mimo dość krótkiego okresu działalności, wywarła tak silny wpływ na współczesne wzornictwo. Na wystawie zobaczyć można m.in. plakaty promocyjne Bauhausu, archiwalne projekty i modele serwisu TAC prof. Waltera Gropiusa, pierwszego dyrektora szkoły, oraz współczesną wersję tego legendarnego zestawu z białej i czarnej porcelany. Prezentowane są również przedmioty użytkowe zaprojektowane przez Marianne Brandt, które nieprzerwanie produkowane są do dziś. Nie zabraknie prac takich sław Bauhausu jak Henry van de Velde, Mies van der Rohe czy Wilhelm Wagenfeld, których projekty funkcjonują nadal w ofercie producentów o światowej renomie. Ekspozycja ukazuje obiekty, które wskazują na fakt żywotności idei Bauhaus i pozwala widzieć ją jako szkołę, która niewątpliwie współtworzy historię współczesnego designu.

Bauhaus 2

Wystawa potrwa do 29 stycznia 2012
Fot. 1. Dzbanek TAC, zaprojektowany przez Waltera Gropiusa – produkowany i dekorowany współcześnie, Muzeum Narodowe w Poznaniu
Fot. 2. Źródło Muzeum Narodowe w Poznaniu
Fot. 3. Źródło Muzeum Narodowe w Poznaniu

Źródło: Muzeum Narodowe w Poznaniu

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *