Historia bajkowej porcelany

historiabajkporc.jpg

Porcelana firmy Goebel ma długa tradycję, a przysłużyli jej się m.in. cenieni projektanci: Thomas Adam, Stephan Ziege, Charlotte di Vita, Louis Féraud czy słynny Walt Disney. Historia firmy Goebel Porzellan GmbH sięga XIX w., a dokładnie 30 stycznia 1871 r. To właśnie wtedy ambitny William Goebel ze swoim ojcem Franzem Detleffem założyli w bawarskim Rödental manufakturę produkującą porcelanę. W 1878 r. została przekształcona w Fabrykę Porcelany „Wilhelmsfeld”. Przedsiębiorstwo rozwija się i zdobywa nowe rynki np. Stany Zjednoczone. Staje się synonimem luksusu, a figurki zwierząt i ludzi znakiem rozpoznawczym firmy – mówi doradca ds. rozwoju i inwestycji Goebel Porzellan w Polsce Amadeusz Majtka.
Od 1911 r. przewodnictwo w firmie obejmuje wykształcony w Nowym Jorku Max Louis Goebel. Poza porcelaną w stylu rokoko pojawiają się prawdziwe dzieła sztuki w stylu barokowym czy Art Déco. W 1935 r. na czele firmy staje Franz Goebel. Przełomem staje się rok 1950 i umowa z koncernem Walt Disney na produkcję figurek z najbardziej znanymi postaciami producenta filmów animowanych: Mickey, Minnie czy Królewny Śnieżki. W roku 1977 na fali entuzjazmu dla wyrobów firmy powstaje jego pierwszy klub kolekcjonerów – w USA. W następnych latach Goebel Porzellan zacieśnia jeszcze bardziej współpracę z artystami przy tworzeniu i projektowaniu swoich wyrobów – zaznacza Amadeusz Majtka. Obecnie możemy spotkać firmowe figurki w wielu cenionych muzeach na całym świecie. W 2010 r. firmę przejmuje PM Kapital GmbH & Co. KG, przedsiębiorstwo od wielu lat znane w przemyśle ceramicznym.

Amadeusz Majtka

Fot. Goebel Porzellan GmbH

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *