Wystawa poświęcona twórczości Henryka Tomaszewskiego (1914-2005) – jednego z najważniejszych grafików, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, została zorganizowana z okazji setnej rocznicy urodzin artysty.
Ekspozycja podzielona została na trzy części. Pierwsza obejmuje prace z okresu od 1945 do końca lat pięćdziesiątych. Tomaszewski wypracował wtedy koncepcję plakatu opartego o plastyczny skrót i metaforę. Jego ówczesne projekty charakteryzuje malarskość, swoboda i żart. Większość z nich stanowi klasykę polskiej szkoły plakatu. W następnej część eksponowane są plakaty projektowane od lat 60., w których dominuje większa prostota i dążenie do form abstrakcyjnych. Trzecia część wystawy skupia się na motywie litery, która stanowi szczególnie ważne zagadnienie jego twórczości. Oprócz tego na ekspozycji pokazywane są rysunki, szkice i projekty plakatów, na podstawie których można zapoznać się z warsztatem artysty.
Henryk Tomaszewski w 1934 roku ukończył Szkołę Przemysłu Graficznego, która dała mu zawód rysownika i litografa. W latach 1934-39 studiował malarstwo w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Mieczysława Kotarbińskiego. Od 1936 roku zaczął tworzyć plakaty. W tym samym roku rozpoczął współpracę z tygodnikiem satyrycznym “Szpilki”. W czasie wojny w 1944 roku drukował rysunki w lubelskim tygodniku satyrycznym “Stańczyk”. W 1952 roku został profesorem macierzystej uczelni i stworzył pracownię plakatu, która zyskała rozgłos na świecie. Wychował wielu znanych grafików, projektantów plakatów. Do jego pracowni przyjeżdżali na staże młodzi artyści z różnych zakątków świata. Zawsze zachęcał swoich studentów do szukania indywidualnej drogi twórczej. Został laureatem licznych nagród i wyróżnień artystycznych na całym świecie. W 1948 roku na Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wiedniu otrzymał pięć pierwszych nagród. W 1976 roku otrzymał tytuł Honorowego Projektanta Królewskiego nadany przez Royal Society of Arts w Londynie. Swoje rysunki satyryczne publikował w “Przeglądzie Kulturalnym” i “Literaturze”. Stworzył wiele projektów graficznych książek i wystaw.
“Byłem, czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski”
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
15.03 – 10.06
fot. www.zacheta.art.pl
1. Henryk Tomaszewski, Love, Henryk Tomaszewski – Affiches tekeningen, 1991, dzięki uprzejmości Filipa Pągowskiego
2. Henryk Tomaszewski, Witold Gombrowicz, Historia, plakat teatralny, 1983, dzięki uprzejmości Filipa Pągowskiego
3. Henryk Tomaszewski, Moore. Wystawa rzeźb Henry Moore’a, 1959, dzięki uprzejmości Filipa Pągowskiego
Alicja Wilczak
Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl