Helmut Newton i jego kobiety

newton1

“Jestem powierzchowny, moje prace nie są głębokie. Dobry smak jest przeciw modzie, przeciw fotografii, przeciw kobiecie i przeciw erotyce. Wulgarność jest życiem, jest zabawą, jest pragnieniem doznań skrajnych”.
Helmut Newton


Do 14 lipca w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie można oglądać wystawę prac zrobionych między 1983 a 2003 rokiem przez Helmuta Newtona, dla najlepszych modowych marek takich jak Chanel, Yves Saint Laurent, Versace, czy wyroczni mody Vogue’a. Wystawa prezentuje wgląd w jego najważniejsze i najlepsze modowe fotografie, portrety i zdjęcia kobiet od 1972 do 1983 roku. Helmut Newton to wielka figura fotografii reklamowej mody i jeden z najlepszych fotografów XX wieku. Był artystą przełomowym i gwiazdą światowej fotografii. Jako pierwszy przełamał sztampowość fotografii mody.

W latach 60-tych kiedy kanonem w fotografii były modelki pozujące sztywno przed obiektywem, Newton wprowadził do zdjęć ekstrawagancję, wyuzdanie i seks. W świecie mody przeprowadził rewolucję seksualną, zanim jej fala zalała świat. Szybko stał się jednym z najbardziej kontrowersyjnych fotografów mody i mistrzem aktów. Znajomi nazywali go królem perwersji i największym w świecie znawcą kobiet.

Jego estetykę ukształtowała poetyka awangardy dwudziestolecia międzywojennego. To od ówczesnych artystów nauczył się dyscypliny w ukazywaniu kształtu i rzeźbiarskiej zwięzłości. Często portretował modelki poza studiem, w mieście z rozwianymi włosami, wśród rekwizytów typu skóry, czy futra. Pokazywał je jako dynamiczne i autonomiczne osoby. Często posługiwał się nagością w zdjęciach, które nie były klasycznym aktem. Po obejrzeniu “La Dolce Vita” Federico Felliniego, Newtona zafascynował fenomen paparazzi, ich sposób pracy i zdjęcia, których są anonimowymi autorami.

Helmut Newton 1920-2004
Miejsce: Museum od Fine Arts, Budapeszt
Wystawa czynna do 14 lipca 2013.

Źródło i fotografie: http://www.szepmuveszeti.hu/

Fot.1. Helmut Newton, Elsa Peretti 1975 © Helmut Newton Estate
Fot.2. Helmut Newton, Blumarine 1988 © Helmut Newton Estate
Fot.3. Helmut Newton, Shoe X-Ray 1994/2007 © Helmut Newton Estate

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *