Gilbert&George w Gdańsku

Gilbert & George, FRIGIDARIUM, 2008

Od 10 listopada 2011 do 5 lutego 2012 będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku wystawę serii prac „Jack Freak Pictures” słynnego duetu Gilbert&George.

Gilbert Prousch (1943 ) i George Passmore (1942) poznali się na studiach w Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie. Zasłynęli w latach 70. jako artystyczny duet tworząc performansy takie jak „Śpiewająca rzeźba” czy ,„Gordon Makes Us Drunk”. Ich znakiem rozpoznawczym stał się image dwóch niepozornych mężczyzn w garniturach. Znani są głównie jako twórcy fotomontaży, których tematami są: rozkład, seks, ludzka fizyczność, krytyka społeczeństwa. Ich kontrowersyjna i obrazoburcza twórczość była wielokrotnie krytykowana przez różne środowiska, nie przeszkodziło im to jednak stać się ikonami brytyjskiej sztuki współczesnej.

Gilbert & George, HOMEY, 2008

Seria „Jack Freak Pictures” to największy cykl obrazów, jaki Gilbert & George stworzyli w swojej dotychczasowej karierze. Według Michaela Bracewella, brytyjskiego dziennikarza i krytyka sztuki, to monumentalne w rozmiarach dzieło, składające się z tematycznych epizodów i motywów zharmonizowanych z nastrojem, podszyte jest intensywnym ładunkiem emocjonalnym. Jednak jeden wizualny element – czerwono-biało-niebieska flaga brytyjska, nazywana „Union Jackiem”, sama w sobie będąca abstrakcyjnym, geometrycznym wzorem – dominuje nad całym cyklem barwnych, a zarazem niepokojących obrazów. Krzykliwy, wręcz zabawny symbol, bezbłędnie rozpoznawalny w przestrzeni międzynarodowej, odnosi się do społeczno-kulturowych aspektów wraz ze wszystkimi swoimi znaczeniami, począwszy od narodowej dumy i ceremoniału po popkulturową obojętność i obywatelskie nieposłuszeństwo.

Przygotowana we współpracy z Instytutem British Council wystawa, na którą złoży się 39 monumentalnych prac, zajmie całą przestrzeń ekspozycyjną CSW Łaźnia. Gilbert & George osobiście dopracowali koncept ekspozycji, dokonali wyboru prac i wykonali projekt aranżacji przestrzennej dla CSW Łaźnia.

Fot. 1. Gilbert & George, FRIGIDARIUM, 2008 Gilbert & George
Fot. 2. Gilbert & George, HOMEY, 2008 Gilbert & George

Źródło: CSW Łaźnia

Materiały pochodzą od organizatora.

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *