Gerchard Richter w Fondation Beyeler

g. richter p_903_1_ella_30x38_cm

Wystawa w szwajcarskim muzeum Fundacji Beyeler prezentuje dzieła jednego z najważniejszych artystów naszych czasów – Gerharda Richtera. Koncentruje się na pracach seryjnych oraz projektach przestrzeni, ale oprócz nich zaprezentowany został szereg pojedynczych prac, z których wiele ma status kultowych dzieł artysty. Ekspozycja obejmuje około stu prac, wśród których są zdjęcia, portrety, martwe natury, pejzaże, abstrakcje – wraz z dwoma obiektami ze szkła. Wybór obejmuje główne okresy w karierze Richtera od 1966 roku oraz ostatnie prace pokazywane pierwszy raz publicznie.

W swojej sześćdziesięcioletniej karierze, Gerhard Richter stworzył dzieło zróżnicowane tematycznie i stylistycznie. Charakterystyczną cechą jego twórczości jest wykorzystanie fotografii jako bazy do swoich obrazów i swoista nieostrość, rozmycie konturów ukazywanych motywów. Szeroka gama tematów jego dzieł dotyczy między innymi inspiracji klasycznym malarstwem, wydarzeniami z najnowszej historii jak słynny cykl „October 18,1977” oraz malarstwo samo w sobie, które jest przez artystę analizowane na różne sposoby.

Gerhard Richter w latach 1951-1956 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, gdzie zdobywał edukację z dziedziny muralu. Ten wątek stał się inspiracją do pokazania przez kuratora wystawy Hansa Ulricha Obrista – jednego z najbardziej znaczących krytyków sztuki – zainteresowania artysty interakcją pomiędzy pojedynczym obrazem, a grupą prac w kontekście otaczającej je przestrzeni.

Garhard Richter
Foundation Beyeler
Wystawa jest czynna do 7 września 2014
www.fondationbeyeler.ch

1. Gerhard Richter, Ella, 2007, olej na płótnie, 40 cm x 31 cm , Prywatna Kolekcja © 2014 Gerhard Richter
2. Gerhard Richter, Bach (4), 1992, olej na płótnie, 300 cm x 300 cm, Moderna Museet, Stockholm, © 2014 Gerhard Richter
3. Gerhard Richter, Blumen, 1994, olej na płótnie, 71cm x 51 cm, Carré d’Art – Musée d’art contemporain de Nîmes © 2014 Gerhard Richter

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *