Gabriel Orozco w Tate Modern

images/stories/artykuly/my_hands_are_my_heart_1.obraz do artykuu.jpg

Niezwykła wystawa Gabriela Orozco prezentowana wcześniej w MOMA w NY, w Kunsthalle w Bazylei, czy w Centre Pompidou, dotarła na swoją finałową ekspozycję do Tate Modern. Od 19 stycznia w Londynie możemy oglądać zaskakujące rzeźby i zdjęcia Gabriela Orozco – jednego z najważniejszych artystów jego pokolenia.

 

images/stories/artykuly/my_hands_are_my_heart_2.obraz do artykuu.jpg

Urodzony w Jalapa w Meksyku (1962) Orozco ukończył Escuela Nacional de Arte Plasticas w Mexico City oraz Circulo de Bellas Artes w Madrycie. Kreatywny i pełen poczucia humoru Gabriel Orozco jest artystą tworzącym sztukę wszędzie – na ulicy, w swoim mieszkaniu, w jakimkolwiek innym miejscu. Mieszka i pracuje przemieszczając się między: Mexico City, Nowym Jorkiem i Paryżem. Nie posiada atelier. Jego funkcje przejęła przestrzeń codzienna. . Znany ze swej słabości do eksperymentowania z obiektami, które bezustannie przetwarza. Jego rzeźby często zrobione są z przedmiotów codziennego użytku.

Wiele z prezentowanych prac powstało specjalnie na tę konkretną wystawę. Jest wśród nich chirurgicznie zredukowany do 2/3 swojej normalnej szerokości Citroen, rozmontowany na części Volkswagen, ludzka czaszka pokryta geometryczną czarno-białą kratą, ogromny balon zrobiony jakby z piłek do piłki nożnej, olbrzymie szkielety dziwnych stworów.

images/stories/artykuly/gabriel-orozco-007.jpg

Artystę interesuje również ekspresja geometryczna. Układy kół, czworokątów wpisuje w zdjęcia i przedmioty, dzięki czemu zyskują one nowe znaczenia. Ciekawym przykładem, a zarazem polskim akcentem w twórczości Orozco, jest kompozycja kół wpisanych w tysiączłotowy banknot, na którym stają się one przedłużeniem rewolucyjnego modelu systemu słonecznego Mikołaja Kopernika.

“Nie jest tak ważne, co ludzie widzą w galerii lub muzeum, ale to, co spostrzegają po obejrzeniu tych rzeczy, gdy ponownie konfrontują się z rzeczywistością” – Gabriel Orozco
Wystawa w Tate Modern w Londynie potrwa do 25 kwietnia 2011.

Fot.1. La DS (1993), by Gabriel Orozco. Photograph: Florian Kleinefenn,
Fot.2. My Hands Are My Heart, 1991, dwie fotografie, 23.2 x 31.8 cm każda, © Gabriel Orozco
Źródło: www.tate.org.uk/modern/

Katarzyna Kucharska

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *