Fluxus w Poznaniu

fluksus1

W 2012 roku mija 50. rocznica I Festiwalu Fluxusu w Wiesbaden (1962), który uznawany jest za oficjalny początek działalności ruchu. Fluxus należy bez wątpienia do jednego z najważniejszych kierunków w sztuce współczesnej, a okrągła rocznica stała się doskonałą okazją do przygotowania wystawy będącej refleksją nad aktualnością i znaczeniem dziedzictwa fluxusu. Polem i celem artystycznego eksploatowania/badania w ramach tej ekspozycji będzie obszar postaw oraz idei bliskich fluxusowi oraz – sięgających głębiej – tradycji ruchów i postaw artystów awangardowych.

Do udziału w wystawie zaproszeni zostali artyści posługujący się różnymi mediami (malarstwo, rzeźba, performens, sound art, wideo): Anna Zaradny, Roman Dziadkiewicz, Adam Garnek, Marek Glinkowski, Tomasz Koszewnik, Jarosław Potoczny, Paweł Luchowski, Paweł Wocial oraz szu szu (Piotr Kopik, Ivo Nikić, Karol Radziszewski). Większość prac ma charakter premierowy.

Wystawa, utrzymana w konwencji „fluxusowego święta”, będzie działaniem totalnym, poruszającym się również w obszarze zabawy, pastiszu, podejmującym grę z widzem i uwzględniającym jego aktywne współuczestnictwo. Jej celem nie jest bowiem narzucenie jednoznacznej odpowiedzi o wartość i żywotność idei fluxusu, a raczej pobudzenie refleksji, zaproszenie do działania zarówno artystów, jak i widzów.

Ekspozycję z dziwnych konstrukcji stalowych, kompozycje ze starych gazet czy pudełek z zapałkami oraz obrazy z gumowymi rurkami i świetlówkami w ramach wystawy “Happy Birthday Panie Fluxus” można oglądać do 18 kwietnia 2012 w przestrzeniach I piętra CK ZAMEK w Poznaniu. Kuratorem wystawy jest Wojciech Luchowski.

“Happy Birthday Panie Fluxus”
7.03.-18.04.12 przestrzenie I piętra CK ZAMEK

Katarzyna Kucharska

źródło: www.zamek.poznan.pl

fot.1. 360° CISZY, Tomasz Koszewnik, 2011

fot.2. Stado, Paweł Luchowski, 2012

fot.3. plakat wystawy

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *