Ewa Bajek – pochwała malarstwa

e. bajek z cyklu raj

Twórczość Ewy Bajek charakteryzują odważne zestawienia kolorystyczne. Jej ekspresyjne, pełne intensywnych barw malarstwo przedstawia baśniowy świat. Artystka nawiązuje do motywów biblijnych w obrazach z cyklu „Raj” ilustrując odwieczne zmagania człowieka z pierwotnymi instynktami i pokusami. Motyw Adama i Ewy pojawia się w wielu jej obrazach.

W nowym cyklu malarskim „Śniadanie na trawie” odnajdujemy symbole rajskiego świata: mitologiczne meduzy, pegazy, egzotyczne zwierzęta, zakazane owoce. W obrazach postaci, zwierzęta, przedmioty zestawione są z abstrakcyjnym motywami. Nawiązując do słynnego dzieła Edouarda Maneta „Śniadanie na trawie”, w bardzo swobodny sposób artystka podejmuje dialog z obrazem, skupiając się na rozważaniach na temat martwej natury i jej symboliki.

Ewa Bajek – urodzona w 1959 roku.Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1986 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego.Uprawia malarstwo i rysunek. Zorganizowała ok. 20 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.Brała udział w ponad 80 wystawach zbiorowych. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce oraz w Anglii, Austrii, Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Kanadzie, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Szwecji, Szwajcarii, USA, Włoszech.

Ewa Bajek – pochwała malarstwa
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
ul. Puławska 17, Warszawa
19 sierpnia – 31 sierpnia 2013
www.napiorkowska.pl

Fot.www.napiorkowska.pl
1. Ewa Bajek, Z cyklu Raj
2. Ewa Bajek, Adam i Ewa z cyklu Raj
3. Ewa Bajek, Śniadanie na trawie
4. Ewa Bajek, Śniadanie na trawie

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *