Englishman in Warsaw

jerome lambe galeria sztuki katarzyny napirkowskiej

Wystawa Englishman in Warsaw to wyjątkowa okazja spojrzenia na Warszawę oczyma obcokrajowca przez lata z pasją dokumentującego zmieniające się oblicze miasta.

Pochodzący z Londynu Jerome Lambe ukończył w 1989 z wyróżnieniem Akademię Sztuki w Cardiff na prestiżowym wydziale fotografii artystycznej. Opiekunem jego pracy został światowej sławy performer i muzyk Brian Eno. W 1990 roku ukończył dodatkowo w Londynie studia w zakresie estetyki postmodernistycznej. Jerome Lambe ma za sobą wystawy w Anglii, Walii, Japonii i Holandii. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach w Warszawie, Waszyngtonie, Londynie, Paryżu, Tokio i Amsterdamie. W fotografii Jerome’a Lambe interesuje “tu i teraz odniesione w płaszczyźnie wyobraźni”.

Artysta wielką miłością darzy Londyn, gdzie się wychował, a równie wielką – Warszawę, gdzie pracował w znanych agencjach reklamowych. Przyjechał do Warszawy, kiedy zamykano “ostatni Pewex”, w przewodniku miał podkreślone zdanie “nigdy nie zamawiaj taksówki z lotniska i nigdy nie staraj się pić wódki, jak Polak”. Z zaciekawieniem obserwuje zmiany w Warszawie, a jednocześnie zachwyca go to, co utracone, niedosięgłe i nieoczywiste nigdzie indziej na świecie. Ma niesamowitą zdolność odkrywania i dostrzegania w Warszawie właśnie takich momentów, jakie trudno odnaleźć, nawet tym, którzy tu żyją i mieszkają. Z tej fascynacji i innego spojrzenia na Warszawę zrodził się pomysł wystawy Englishman in Warsaw.

Jak powiedziała kuratorka wystawy, Justyna Napiórkowska, “Wrażliwość artysty i sprawne budowanie kadrów sprawia, że w fotografiach objawia się zarówno wspomnienie przeszłości, jak i wyobrażenie przyszłości tego miasta. Jerome Lambe potrafi ukazać piękno wyłaniające się z paradoksów, z ambicji i z kompleksów. To piękno nieoczywiste. Piękno prawdziwe.”

Englishman in Warsaw – Jerome Lambe – Fotografie
17 – 30 września 2015
wernisaż: czwartek, 17 września 2015 o godz. 19.00
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej Warszawa, Rynek Starego Miasta 19/21/21A

Wystawa objęta Honorowym Patronatem
Ambasadora Jej Królewskiej Mości Elżbiety II
Sir Robina Barnetta

Patronat medialny:

Fot. Jerome Lambe, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Jerome Lambe, Enlightement of the king Zygmunt, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Jerome Lambe, Underground Knight, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *