W Muzeum Thyssen Bornemisza w Madrycie trwa wystawa poświęcona twórczości El Greco. Głównym tematem tej ekspozycji są wyniki badań przeprowadzonych przez Departament Konserwacji Muzeum w oparciu o cztery dzieła artysty znajdujące się w stałej kolekcji muzeum: Zwiastowanie (1576 rok), Chrystus z krzyżem (1587 – 1596), Zwiastowanie (1596 – 1600) i Niepokalane Poczęcie (1608 – 1614).
Pochodzące z różnych okresów życia artysty i malowane w różnych miejscach obrazy, są znakomitą okazją do dogłębnej analizy ewolucji technicznej i koncepcyjnej malarstwa El Greco. Eksperci wykorzystali różne metody badawcze w tym fotografie o wysokiej rozdzielczości, aby zobaczyć najważniejsze szczegóły w zbliżeniu; podczerwień, która ujawnia warstwy nakładanej farby; radiografię, która dostarcza informacji na temat zmian wprowadzonych przez artystę podczas wykonywania prac, a także szereg procesów chemicznych w celu zbadania rodzajów pigmentów.
Domenikos Theotokopoulos, zwany El Greco, był jednym z najbardziej oryginalnych i ciekawych artystów XVI wieku. Urodził się w Kandii na Krecie w 1541 roku. Niewiele wiadomo o jego wczesnym okresie twórczości. Do 1567 roku pracował w Kandii jako malarz postbizantyjski. Ostatnie badania podkreślają obecność wpływów zachodnich i orientalnych w jego wczesnych pracach. Na początku 1567 roku malarz osiedlił się w Wenecji, gdzie studiował dzieła Veronese, Tintoretta i Tycjana. W 1570 roku artysta przeniósł się do Rzymu . Mieszkał w Palazzo Farnese, gdzie zapoznał się z kolekcją kardynała Alessandro Farnese. Poznał tam sztukę Rafaela i Michała Anioła, ale główną inspiracją dla jego twórczości było malarstwo weneckie. W 1577 roku malarz wyruszył do Hiszpanii w nadziei na pracę przy dekoracji Escorialu, którego budowę Filip II rozpoczął w 1563 roku.
W Toledo El Greco wykształcił swój niepowtarzalny styl charakteryzujący się ekspresją form, żywą kolorystyką oraz przedstawianiem postaci o wydłużonych proporcjach. W twórczości El Greco dominuje malarstwo religijne. W jego obrazach szczególne znaczenie ma światło, które nadaje scenom mistyczny charakter.
El Greco. From Italy to Toledo. Technical Study of the Works in the Thyssen-Bornemisza Collection.
Wystawa czynna od 10 stycznia do 2 marca 2014
www.museothyssen.org/
1. El Greco, Zwiastowanie, 1576 r., olej na płótnie, 117×98 cm, Museo Thyssen-Bornemisza, Madryt
2. El Greco, Chrystus z krzyżem, 1587-96, olej na płótnie, 66×52,5 cm, Museo Thyssen-Bornemisza, Madryt
3. El Greco, Zwiastowanie, 1596-1600, olej na płótnie, 114×67 cm, Museo Thyssen-Bornemisza, Madryt
Alicja Wilczak
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl