Edward Dwurnik w Lublinie i nie tylko

e. dwurnik w lublinie

Edward Dwurnik przedstawia tętniące życiem miasta, pełne anegdot i odniesień. Jego twórczość jest malarskim, subiektywnym zapisem historii ostatnich 45 lat. Jest to rzeczywistość, w której karykatura miesza się z fantazją.

Artysta bardzo wcześnie wypracował własny, rozpoznawalny i czytelny język, który zyskał przychylność odbiorców. W “Podróżach autostopem”, najbardziej znanym cyklu malarza, nagromadzenie motywów, detali i postaci oddaje atmosferę miejskiego zgiełku. Przedstawiając miasta, daje odbiorcom prosty punkt odniesienia dla ich własnej tożsamości. Rozpoznawalna architektura, rynki, skwery, pomniki widziane zwykle z lotu ptaka, pozwalają spojrzeć na zwykłą, szarą rzeczywistość z dystansem. Dwurnik komentuje to, co się zmienia na bieżąco, dokumentuje aktualne społeczne nastroje.

Edward Dwurnik jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. W Galerii Białej w Lublinie trwa właśnie wystawa ponad 100 prac malarza. Na ekspozycji można oglądać 69 rysunków z lat 1968-78 oraz prace wybrane z kilku różnych cykli malarskich.

„E. Dwurnik w Lublinie”
Galeria Biała w Lublinie
Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2014 roku
biala.art.pl

Serdecznie zapraszamy do oglądania obrazów Edwarda Dwurnika także w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, gdzie prezentowane są rysunki z lat 60. oraz obrazy z ostatnich lat.

Alicja Wilczak

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *