W Muzeum Narodowym w Krakowie trwa wielka retrospektywna wystawa twórczości Edwarda Dwurnika. Artysta w tym roku będzie obchodził 70. urodziny.
„Dwurnik klasykiem? Mającym wystawę w Narodowym? Obłęd!”* – tak przewrotnie piszą o wystawie organizatorzy. Ale nie ma przecież w tym nic dziwnego, ponieważ twórczość Edwarda Dwurnika to klasyka współczesnego malarstwa, które zostało docenione wielokrotnie. Artysta stworzył ponad 20000 prac i wciąż maluje charakterystyczne dla siebie obrazy, w których z humorem przedstawia głównie polską rzeczywistość.
W 1981 roku namalowałem ważny dla mnie obraz Obłęd ludu, mówiący o wydarzeniach w 1970 roku w Gdańsku, kiedy to wszyscy byli w szoku, gdyż wojsko strzelało do robotników. Doszliśmy do wniosku z kuratorem wystawy, że wystawa powinna mieć nazwę Obłęd. W gruncie rzeczy moja twórczość polega na obłędzie** – mówi artysta.
Na wystawie prezentowanych jest blisko 150 obrazów i prac na papierze. Są to prace z kilkunastu najważniejszych cyklów tworzonych od 2 poł.lat 60. aż do pierwszego dziesięciolecia XXI wieku (m.in. Sportowcy, Robotnicy, Warszawa, Obrazy duże, Podróże autostopem, Namiętności, Krzyż). Ważnym punktem wystawy są rzadko pokazywane rysunki i kolaże tworzone przez Dwurnika równolegle do obrazów (cykle Mur, Jeden dzień, Moi bohaterowie, W cieniu budowli, Robotnicy). Przedstawione w Muzeum Narodowym w Krakowie prace zostały ułożone chronologicznie, dzięki czemu można śledzić ciągłość określonych tematów w sztuce artysty.
Muzeum Narodowe w Krakowie
Edward Dwurnik. Obłęd!
23 marca – 9 czerwca 2013
Fotografie i cytaty: www.muzeum.krakow.pl
1. Edward Dwurnik, Chrystus w pokoju, cykl „Krzyż”, 12 -15 II 1991, olej, płótno, własność Artysty, fot. J.Świderski – MNK
2. Edward Dwurnik, Sęki na zimę, cykl „Sportowcy”, 25 – 27 X 1974, akryl, olej, płótno, Muzeum Narodowe w Krakowie, fot. J.Świderski – MNK
3. Edward Dwurnik, Wyplata, cykl „Mur”, 27 VII 1973, druk, flamaster, kredka, własność Artysty, fot. J.Świderski – MNK
Alicja Wilczak
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl