Dzieło Tycjana na aukcji w Sotheby’s

tycjan

 

W nowojorskim Sotheby’s zlicytowano mistrzowskie dzieło Tycjana „Sacra Conversazione”za rekordową kwotę 16.882.500 dolarów.

Obraz Tycjana, głównego przedstawiciela weneckiej szkoły malarstwa, datowany na ok. 1560 rok, pozostawał przez prawie pół tysiąclecia w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów i tylko pięciokrotnie zmienił właścicieli. Dzieło od przeszło 30 lat nie było prezentowane publicznie (ostatni raz w Genewie w 1978 roku).
„Sacra Conwersazione: Matka Boska z Dzieciątkiem Świętym Łukaszem i Katarzyną Aleksandryjską” Tycjana powstało w szczytowym okresie twórczości artysty, kiedy malarz miał już ugruntowaną pozycję na dworze Habsburgów oraz w środowisku artystycznym. Wielofigurowe przedstawienia Tycjana są bardzo rzadkie na rynku sztuki. Ostatnio, tego typu obraz Tycjana („Wenus i Adonis”) wystawiono na aukcję w 1991 roku.

Fot. Tycjan, „Sacra Conwersazione: Matka Boska z Dzieciątkiem Świętym Łukaszem i Katarzyną Aleksandryjską” ok. 1560 rok, 127,8 cm x 169,7 cm

Źródło: www.artdaily.com

 

Alicja Wilczak

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *