Dzieła Jana Lebensteina na wystawie w Chicago

j. lebenstein

W Galerii Towarzystwa Sztuki w Chicago (The Society for Arts) trwa wystawa dzieł Jana Lebensteina. Kilkadziesiąt prac, które nie były dotąd pokazywane, pochodzi ze słynnej nowojorskiej prywatnej kolekcji doktora Alberta Groekosta i Kena Browne’a.

Na ekspozycji zobaczyć można prace z lat 1956-1958 na papierze milimetrowym, powstałe przed wyjazdem artysty do Paryża, w tym jedną z pierwszych “Figur” wystawioną na pierwszej indywidualnej ekspozycji prac artysty w niezależnym Teatrze na Tarczyńskiej Mirona Białoszewskiego. Na wystawie przeważają prace z lat 1962-1966, okresu powszechnie uznawanego za najważniejszy w twórczości Lebensteina. Obejmują one figury i bestie, malowane w technikach mieszanych (gwasz, akwarela, tusz). Lata 70. XX wieku reprezentuje cykl ilustracji do “Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella (1974). Najpóźniejsze prace pochodzą z lat 80. i dokumentują kolejny, “klasycystyczny” etap w twórczości Lebensteina.

Dzieła Jana Lebensteina w The Society for Arts w Chicago pokazywane są już po raz czwarty na przestrzeni 20 lat. Jan Lebenstein wyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1962 roku i wówczas jego sztuka została doceniona przez amerykańską krytykę. Prace Lebensteina wystawiane były między innymi w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w Galerie Chalette w Nowym Jorku, która zorganizowała pierwsze wystawy indywidualne artysty w Stanach Zjednoczonych.

“Lebenstein jeszcze raz. Ostatnia wystawa” – The Society for Arts Chicago
wystawa potrwa do 10 września 2012
www.societyforarts.com

Alicja Wilczak

Fot. 1 Jan Lebenstein, Radiographie – Portrait, 1973, litografia barwna, źródło: www.societyforarts.com
Fot. 2 Jan Lebenstein, Bez tytułu, 50×70 cm, 1974 rok, kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej – www.napiorkowska.pl

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *