Dominik Tarabański – wystawa fotografii

d. tarabaski transitions

31 lipca w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Dominika Tarabańskiego. W formie kolekcjonerskich wydruków, zobaczyć będzie można wybór 21 prac, spośród czterech projektów artysty: SVRFACE, TRANSITIONS, LIGHTNESS i TWO STICK AND A PEAR.

Prezentowane projekty opisuje Dominik Tarabański:

SVRFACE
Projekt SVRFACE to wizualny dialog między ciałem, tkaniną, przestrzenią a obiektem. Kodowanie serii znaczeń i asocjacji rozpoczyna się już na poziomie wzoru pokrywającego tkaninę. Elementy pojawiające się na obrazach dopełniają się na wielu płaszczyznach. To poszukiwanie nowej formy wizualnej wypowiedzi, która zaczyna się już pod tytułową powierzchnią.

TRANSITIONS
A gdyby tak można było nieść ze sobą łąkę? Wrosnąć w bawełniane włókna. Zbliżyć tak bardzo, by stać się jednym, wciąż będąc sobą. Wtopić, przeniknąć, zniknąć i stać się innym, tym samym.

LIGHTNESS
Jak sen powracające wspomnienia ze spotkania najważniejszej osoby w najważniejszym miejscu.

TWO STICKS AND A PEAR
Małe-wielkie słowa o wspomnieniu dzieciństwa. Każdego dnia coraz mniej klarowne, wyblakłe i wypłowiałe. Przywołane z zakurzonych półek pamięci magiczne symbole beztroski. Pełen niespodzianek świat, którego już nie ma.

Dominik Tarabański – urodzony w 40 tysięcznym Jarosławiu, kilkadziesiąt kilometrów od ukraińskiej granicy, studiuje fotografię na Wydziale Operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, której jest stypendystą. Przez ostatnie 12 lat związany z Krakowem, obecnie mieszka i tworzy w Nowym Jorku.

Artysta brał udział w ponad 20 wystawach w kraju i zagranicą, między innymi w Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Malezji i USA. Jako jedyny Polak otrzymał zaproszenie do prezentacji prac w Galerie Huit Open Salon 2011 w ramach festiwalu o najwyższej renomie światowej – „Photography Festiwal Les Recontres d’Arles” we Francji. Jest finalistą konkursu Sony World Photography Awards 2013 w kategorii profesjonalnej moda, półfinalistą światowego konkurs Adobe Design Achievement Awards 2011 w kategorii fotografia, złotym medalistą FIAP, oraz zdobywcą wielu nagród w dziedzinie fotografii. Jego prace publikowane były w magazynach traktujących o sztuce, modzie i fotografii na pięciu kontynentach. Prestiżowy nowojorski magazyn „Trendland” cytuje prace tego artysty obok ikon takich jak Paolo Roversi, prognozując trendy w obszarze sztuki i mody na rok 2013.
Jego fotografie znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i USA.

W sferze jego zainteresowań i inspiracji znajduje się człowiek, o ostateczną formą refleksji zawsze pozostaje fotografia. Charakterystyczna dla Tarabańskiego powściągliwa forma, w sposób mocno konceptualny porusza zjawisko mody, które płynnie zostaje przeniesione w obszar sztuki.

Dominik Tarabański- wystawa fotografii
31 lipca – 15 sierpnia
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
ul. Puławska 17, Warszawa
www.napiorkowska.pl

Fot. 1. Dominik Tarabański, Transitions 01
Fot. 2. Dominik Tarabański, Svrface 06
Fot. 3. Dominik Tarabański, Untitled 01

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *