Długo oczekiwana wystawa Caravaggia i jego naśladowców w Ottawie

images/stories/caravaggio-2_350x300.jpg


Narodowa Galeria w Kanadzie prezentuje długo oczekiwaną wystawę poświęconą twórczości Caravaggia i jego naśladowców. Wystawa jest wyjątkową okazją, aby nie tylko zobaczyć malarstwo samego mistrza XVII-go włoskiego baroku ale również sposobnością, aby porównać i poddać analizie dzieła artystów naśladujących “swojego bohatera”. Obrazy prezentowane na wystawie nie pozostawiały obojętnych widzów i mecenasów sztuki cztery wieki temu i z całą pewnością eksponowane dzisiaj wzbudzą niemało emocji.

Michelangelo Merisi da Caravaggio był jednym z najbardziej innowacyjnych artystów w historii sztuki zachodniej. Można powiedzieć, że Caravaggio zmienił bieg historii sztuki. Wprowadził nowe techniki, w tym wykorzystanie światła i ciemności, aby zwiększyć efekt dramatyczny. Grał z perspektywą i koncepcją czasoprzestrzeni wprowadzając przy tym ostry realizm. Odrzucał dotychczasowe praktyki artystyczne, malował bezpośrednio na płótnie, “używał” żywych modeli często stanowiących margines społeczny. Zapraszał ich do swojej pracowni i czynił z nich bohaterów malarskich scen z mitologii i religii. Stworzył nowy rodzaj sztuki. Było to całkowite odejście od stylu manieryzmu i okresu renesansu. Wniósł dramatyzm, emocje i głęboko ludzki walor czerpany z obserwacji samego życia. Złamał granice między sztuką, a życiem.

images/stories/caravaggio-1_300x350.jpg

Ekspozycja w Narodowej Galerii w Ottawie składa się z 58 obrazów ponad 30 artystów, z których 12 jest autorstwa Caravaggia. Na zorganizowanie wystawy wypożyczono obrazy z instytucji publicznych i prywatnych kolekcji z 13 krajów w całej Europie i Ameryce Północnej, w tym Musée du Louvre, Galleria degli Uffizi, Musei Vaticani, Museo Nacional del Prado, National Gallery w Londynie, Metropolitan Museum of Art i Kimbell Art Museum. Pięć obrazów pochodzi z własnych zbiorów NGC Europejskiej.

Wystawę można oglądać do 11 września 2011 roku, Narodowa Galeria w Ottawie, Kanada

Fot.1. Michelangelo Merisi da Caravaggio, Muzycy, c. 1595, olej na płótnie, 92,1 x 118,4 cm.Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.© Metropolitan Museum of Art / Sztuka zasobów, Nowy Jork.
Fot.2. Michelangelo Merisi da Caravaggio, Chłopiec ugryziony przez Lizard, c. 1594-1596, olej na płótnie, 65 x 52 cm. Fondazione di Studi di Storia dell’arte Roberto Longhi, Florence © Nimatallah / Art Resource, NY.

Źródło: www.gallery.ca

Tatiana Iajgunovici

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *