Dla każdego gestu inny aktor

resizedimage351234-14-tony-orrico-web

Tylko do 4.05 w galerii Art Stations w Starym Browarze w Poznaniu można oglądać wystawę „Dla Każdego Gestu Inny Aktor”, która zainaugurowała dziesiąty rok działalności Fundacji Grażyny Kulczyk. Projekt łączy dwa programy: wystawienniczy i performatywny.

Głównym motywem wystawy są rysunki z kolekcji Grażyny Kulczyk. Punktem wyjścia dla wyboru dzieł jest relacja pomiędzy gestem a rysunkiem. Prezentowane na ekspozycji prace odnoszą się do form zapisu ruchu i gestów ciała. Wśród pokazanych obiektów prezentowane są prace M. Abakanowicz, Williama Anastasiego, Mirosława Bałki Jarosława Kozłowskiego, Edwarda Krasińskiego, Marcina Maciejowskiego, Dory Maurer, Jerzego Nowosielskiego, Aliny Szapocznikow, Bruno Schulza.

Ciekawym obiektem na tej wystawie jest odnaleziony niedawno film „Uwaga!… malarstwo” z 1957 roku, rejestrujący moment tworzenia obrazu informel przez Tadeusza Kantora. W tej części zobaczymy też film Pierra Bismutha „Following the Right Hand of Sigmund Freud” (Podążając za prawą ręką Zygmunta Freuda) z 2009 roku, który odwołuje się do teorii podświadomości i manifestacji ego autora.

Przygotowane zostały też specjalne projekty np. praca Mirosława Bałki „Pisząc ciało/Writing the body/Koerper schreiben”, która polega na zabawie w zostawianie śladów w przestrzeni galerii przez zwiedzających, tworząc wspólną kompozycję przypadkowych linii.

Wystawie towarzyszyły też działania performatywne i choreograficzne. Jednym z nich był performance Tony’ego Orrico „Wrists on Walks (Nadgarstki na spacerach)”, który odtworzył na ścianach galerii rysunki z serii Penawald Drawings, rejestrujące cykl symetrycznych ruchów powtarzanych przez wiele godzin. Swoją twórczość zaprezentowały też choreografki: Aleksandra Borys, Magdalena Ptasznik oraz Anna Steller. Fascynacja aktem rysowania została przedstawiona w tańcu w jednym ze spektakli „Harvest”(Żniwo) Rodrigo Sobarzo de Larraechea .

Art Stations Foundation Stary Browar Poznań
„Dla każdego gestu inny aktor”
do 04.05.2014
www.artstationsfoundation5050.com

Fot. materiały organizatora
Tony Orrico, Penwald: 4: unison symmetry standing, 2010. Fot. Michael Hart
Tadeusz Kantor, Fotogram, 1957, Kolekcja Grażyny Kulczyk
Rodrigo Sobarzo de Larraechea, The Harvest

Alicja Wilczak

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *