Diego Velázquez w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

aaaainflantka malgorzata teresa

W muzeum Historii Sztuki w Wiedniu oglądać można wystawę poświęconą twórczości Diego Velázqueza. Na ekspozycji zgromadzono liczne portrety członków rodziny królewskiej Filipa IV i mniej znane prace nawiązujące do tematyki mitologicznej, religijnej oraz historycznej. W kraju niemieckojęzycznym jest to po raz pierwszy tak duży projekt.

Wystawa ma na celu zaprezentować twórczą wszechstronność artysty. Wyeksponowane zostały liczne obrazy – w tym „Wenus z lustrem”, „Kuźnia Wulkana” lub „Pokłon Trzech Króli” pochodzące z kolekcji wielu światowych muzeów, m.in. z National Gallery w Londynie i Museum of Fine Arts w Bostonie


Diego Velázquez jest kojarzony i znany przede wszystkim z portretów hiszpańskich infantów i infantek z rodu Habsburgów. Charakterystyczne dla niego były dostojne pozy i stroje. Artysta posiadał dar wnikliwej obserwacji, nigdy nie idealizował swoich postaci. Posiadał wrażliwość na światło, potrafił wytworzyć tajemniczą przestrzeń. Realizm i reprezentacyjność przenikają się wzajemnie w jego twórczości.


Diego Velázquez urodził się 1599 roku. Malarz hiszpański, którego życie i twórczość związana była z dworem Filipa IV. Już jako kilkunastoletni chłopak malował obrazy religijne lub sceny rodzajowe budzące podziw biegłością techniczną. W wieku 24 lat został nadwornym malarzem króla Filipa IV. Po nominacji artysta zamieszkał na stałe w Madrycie i zaczął malować głównie portrety rodziny królewskiej. Artysta dużo podróżował, m.in. do Rzymu, gdzie latem 1650 roku namalował wyróżniający się niebywałym realizmem portret papieża Innocentego X. W końcowym okresie życia artysty powstały takie dzieła jak: „Panny Dworskie” oraz „Wenus z lustrem”. Diego Velázquez umarł w 1660 roku w Madrycie.

Velázquez
28.10.2014-15.02.2015
Kunsthistorisches Museum Wien

Fot. Kunsthistorisches Museum Wien
1. Diego Velázquez, Inflantka Małgorzata Teresa w niebieskiej sukni , 1659, 126 x 106 cm, © KHM
2. Diego Velázquez, Pokłon Trzech Króli, 1619, © Photographic Archive, Museo Nacional del Prado, Madrid.
3. Diego Velázquez, Wenus z lustrem, 1647-51, 122,5 x 177 cm, © The National Gallery, London.

Hanna Iwanowska

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *