Diego Rivera w Museum of Modern Art

Diego Rivera, Agrarian Leader Zapata, 1931

Diego Rivera (1886 – 1957) meksykański malarz, grafik, architekt, znany przede wszystkim ze swoich murali. Współtwórca programu sztuki narodowej nawiązującej do tradycji prekolumbijskiej. Jego twórczość związana z muralami miała charakter edukacyjny, była to swego rodzaju manifestacja zerwania z przeszłością, odrzucenia epoki kolonialnej i dziewiętnastowiecznej kultury europejskiej. W jego dorobku artystycznym znajdujemy również obrazy sztalugowe, ścienne polichromie i mozaiki o tematyce historycznej, czy obyczajowej.

Diego był dużą inspiracją dla twórczości Fridy Kahlo. To jego opinia na temat pierwszych prób malarskich młodej artystki miała zdecydować o jej dalszej karierze. Razem prezentowali podobne wartości, co umacniało ich przyjacielskie relacje. Sztukę i politykę uważali za swoje dwa podstawowe cele w życiu. Burzliwa miłość przetrwała aż do śmierci Fridy w 1954 roku. Diego Rivera zmarł w 1957 roku w swoim San Angel studio. Piękną, wielokrotnie nagrodzoną opowieścią o miłości Rivery i Kahlo jest film w reżyserii Julie Taymor, „Frida”.

D. Rivera, Indian Warrior, 1931

Dziś twórczość Rivery wspomina Museum of Modern Art wystawą „Murals for the Museum of Modern Art”. To retrospekcja z lat trzydziestych, kiedy to na przełomie 1931/32 roku Rivera miał wystawę w MoM’ie. Był to drugi monograficzny pokaz w legendarnym muzeum sztuki współczesnej. Na potrzebę wystawy, murale, z definicji malarstwo ścienne, stały się dziełem przenośnym. Stworzył ich osiem, z czego sześć poświęconych tematyce rodzimego Meksyku. Inspiracją do pozostałych stał się Nowy Jork. Obraz „Agrarian Leader Zapata” to ikona kolekcji Muzeum. Oprócz charakterystycznych dla Rivery murali, MoMa odkrywa przed nami jego inne prace, które są elementami niedosłownego portretu kosmopolity, będącego gdzieś pomiędzy Meksykiem, Rosją, a Stanami Zjednoczonymi. To jedyna taka wystawa, gdzie poprzez twórczość Rivery możemy przenieść się w realia lat trzydziestych.

D. Rivera, Diego Rivera, Frozen Assets, 1931–1932

Wystawa trwa do 14 maja 2012 roku
Fot. 1 Diego Rivera, Agrarian Leader Zapata, 1931
Fot. 2. Diego Rivera, Indian Warrior, 1931
Fot. 3. Diego Rivera, Frozen Assets, 1931–1932
Edyta Rogucka
Źródło: www.moma.org

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *