Der Blaue Reiter w Albertinie

images/stories/czerwone i niebieskie konie.jpg

W wiedeńskiej Albertinie można obejrzeć wspaniałą kolekcję prac ekspresjonistów z grupy Der Blaue Reiter.

Nazwa grupy Der Blaue Reiter (“niebieski jeździec”) pochodzi od tytułu almanachu wydanego po raz pierwszy w 1912 roku w Monachium przez Wasilija Kandinskiego i Franza Marca. Kandinsky stworzył wraz z Franzem Marcem nowe ugrupowanie, mające na celu uwolnienie sztuki od tradycji malarstwa akademickiego realizmu. Na łamach almanachu Kandinsky opublikował swoje ważne traktaty “O duchowości w sztuce” i “O zagadnieniach formy”. Do Kandinskiego i Marca przyłączyli się inni artyści o podobnych poglądach między innymi: August Macke, Marianne von Werefkin, Alexej von Jawlensky, Alfred Kubin, Paul Klee, Hans Bolz, Robert Delaunay.

images/stories/blue-rider-albertina-vienna.jpg

Po wybuchu I wojny światowej w 1914 roku rosyjscy członkowie grupy: Kandinsky, Jawlenski i Werefkina zostali zmuszeni do opuszczenia Niemiec. Marc i Macke zginęli na froncie we Francji. Po tych tragicznych wydarzeniach grupa zakończyła działalność.
W 1957 roku Gabriela Münter – właścicielka większości prac, zapisała znaczną część kolekcji miastu Monachium. Obrazy z tej kolekcji są zgromadzone w Miejskiej Galerii Lenbachhaus. Wśród eksponatów na wystawie w Albertinie zobaczyć można akwarele, rysunki, grafiki pochodzące z Lenbachhaus, a także 120 dzieł pochodzących ze zbiorów własnych Albertiny.

Wystawę będzie można oglądać do 15 maja 2011 roku

Fot. 1. Franz Marc “Czerwone i niebieskie konie” tempera, 1912 rok
2. Wassily Kandinsky „Projekt okładki almanachu Der Blaue Reiter”, akwarela, ołówek na papierze, 1911 r.
Źródło: www.albertina.at

Alicja Wilczak

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *