“Co widać? Polska sztuka dzisiaj” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

IMG_1554

“Co widać. Polska sztuka dzisiaj” to ekspozycja prac najważniejszych współczesnych polskich artystów, prezentowana w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Ma ona nieco charakter anegdotyczny. I to nie tylko dlatego, że prezentowane na niej pojedyncze dzieła sztuki podejmują szerokie spektrum problemów. Zgodnie z kuratorską koncepcją widz nie otrzymuje gotowych recept na interpretację całości pokazu. Wystawa jest pomyślana jako przewodnik ułatwiający poruszanie się po terytorium aktualnych zjawisk artystycznych. Prace mają mówić per se, pozostając w niewielkiej zależności od pozostałych dzieł. Każde z nich otwarte jest na znaczenia, które dzięki dobrej woli i wizualnej kompetencji jest w stanie odczytać przybyły specjalnie w tym celu do galerii widz.


Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest obszerną prezentacją aktualnej sztuki polskiej. Zbudowana została wokół wybranych prac, postaw oraz tematów podejmowanych przez artystów wizualnych w ostatnich latach – ekspozycję w tworzą rzeźby, obrazy, instalacje, fotografie a także filmy wideo. Prezentowani są artyści wykorzystujący przeróżne media, z niezmierzonym wachlarzem podejmowanych przez nie motywów i kulturowych odniesień. Brak tematycznego tropu powoduje jednak, że są prace, które odczytujemy natychmiast, ale są też takie, które bez pomocy katalogu milczą niczym sfinks. Wymaga to od widza włożenia ogromnego wysiłku w zrozumienie intencji każdej z prac. Niemniej, historia, którą ma do opowiedzenia jeden artysta, może w znacznym stopniu korelować z tą, którą opowiada inny twórca. Pozostaje więc uruchomić wyobraźnię, aby wytworzyć dialog pomiędzy artystami i odkryć to, co nieujawnione, nieoczywiste, skryte.


Ekspozycja koncentruje się na tym, jak Polscy artyści definiują swoją rolę społeczną, jak określają swoje powinności wobec widza oraz negocjują relacje z instytucjami. „Co widać. Polska sztuka dzisiaj” to przegląd sposobów widzenia i postrzegania, pożądania, bycia razem i bycia samemu, rozumienia rzeczywistości, relacji do przeszłości i przyszłości. Wystawa dotyczy zarówno przestrzeni prywatnej artystów, budowania relacji z obiektami codziennego użytku czy architekturą, jak i – wciąż niepoddanego – terytorium zmiany społecznej, prób modyfikacji świata za pomocą narzędzi sztuki.


Na ekspozycji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej znalazły się prace takich polskich artystów jak m.in. Paweł Althamer, Agnieszka Polska, Ewa Axerlad, Mirosław Bałka, Artur Żmijewski, Wojciech Puś, Piotr Uklański, Iza Tarasiewicz, Zbigniew Libera, Tymek Borowski, Piotr Bosacki, Piotr Janas i Wilhelm Sasnal.

Wystawa “Co widać. Polska sztuka dzisiaj” będzie otwarta w Muzeum Sztuki Nowoczesnej do 1 czerwca 2014 roku.

CO WIDAĆ?
POLSKA SZTUKA DZISIAJ

15 lutego – 1 czerwca 2014
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Justyna Kiraga

Fot.1. Paulina Ołowska, „Twarz Emilii”, 2014, fot. Bartosz Stawiarski, źródło: materiały prasowe MSN
Fot.2. Paweł Althamer „Koziołek Matołek”, 2011, fot. Michał Szlaga, źródło: materiały prasowe MSN
Fot.3. Rafał Bujnowski, “Panorama”, 2014, fot. Karol Kaczorowski, źródło: materiały prasowe MSN
Fot.4. Łukasz Surowiec, “Wózki”, 2012, fot. Bartosz Stawiarski, źródło: materiały prasowe MSN

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *