Cindy Sherman w MoMA

untitled-96.1981

Urodzona w 1954 roku, amerykańska artystka Cindy Sherman jest uznawana za jedną z najważniejszych i najbardziej wpływowych postaci w sztuce współczesnej. Już od ponad 30 lat za pośrednictwem swych fotografii ukazuje refleksję nad sytuacją współczesnego człowieka przytłoczonego nowymi formami przekazu – wszechobecną reklamą, telewizją, filmami, kolorową prasą, czy też internetem. Jest autorką licznych cyklów fotografii, przy których powstawaniu przejmuje obowiązki fotografa, modelki, producenta, stylistki, charakteryzatorki i garderobianej.

W Polsce jej fotografie mieliśmy okazję obejrzeć w 1998 roku podczas wystawy zorganizowanej przez warszawskie CSW, na którą składało się 69 czarno-białych fotografii, z cyklu zatytułowanego „Untitled Film Stills”. Jest to najsłynniejsza seria zdjęć artystki, składająca się z jej autoportretów stworzonych w latach 1977 – 1980, w których Sherman wciela się w stereotypowe bohaterki filmów kina amerykańskiego lat 50., 60. – kultowych typów kobiet lat jej młodości. Zdjęcia nazywane „kopiami bez oryginału” nie są scenami pochodzącymi z żadnego istniejącego filmu, ale autorka na tyle zdołała odtworzyć atmosferę i charakter kina tamtych lat, że oglądającemu je widzowi nasuwają się tysiące skojarzeń i możliwych interpretacji.

Obecnie trwająca w nowojorskim MoMA wystawa Cindy Sherman stanowi zbiór 170 fotografii. Zarówno tych, które powstawały w połowie lat 70., jak i tych tworzonych obecnie, włączając w nie najnowsze fotograficzne murale powstałe w 2010 roku, dla których ekspozycja w MoMA będzie ich amerykańską premierą. Wystawie towarzyszy projekcja wybranych przez artystkę filmów video jej autorstwa, jak również seria spotkań i konferencji. Na wystawie ujrzymy wszystkie największe obsesje w twórczości artystki, a w tym najważniejszą – próbę ukazania cienkiej granicy pomiędzy światem, który nas otacza, a filmową stylizacją i sztucznością.

Anna Milak

CINDY SHERMAN The Museum of Modern Art,
11 West 53 Street  New York, NY 10019
The Joan and Preston Robert Tisch Exhibition Gallery, sixth floor
26.02.2012 – 11.06.2012

Fot.1. Cindy Sherman,Untitled#96.1981
Fot.2. Cindy Sherman,Untitled Film Still#21.1978
Fot.3. Cindy Sherman,Untitled#402.2000

Źródło: http://www.moma.org/interactives/exhibitions/2012/cindysherman/

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *