Batory Express w drodze

batory_express.gif

W marcu ruszył polsko- węgierski projekt kulturalny Batory Express. Troszkę później bo 5 maja , ruszyła kolejna część projektu – objazdowa galeria w Nysce, która do tej pory zajechała do Pécs, Szeged, Debreczyn, Miskolc – miast po węgierskiej stronie. W Polsce miała postój w Nowym i Starym Sączu, Tarnowie, Krakowie, przed nią jeszcze: Katowice, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Sopot. Trasę zakończy 5 czerwca w Warszawie. Powodem do powstania takiej akcji jest m.in. przekazanie przez Węgry prezydencji UE Polsce oraz dziesięciolecie Centrum Węgierskiego w Krakowie. To także początek dyskusji o „Wspomnieniach i przeszłości przyjaźni dwóch narodów”.

Projekt nie bez powodu nazwano Batory Express. Z jednej odnosi się do nazwy pociągu Batory, który był środkiem transportu między Węgrami a Polską, z drugiej do fundacji Cracovia Express, dzięki której powstało Centrum Węgierskie w Krakowie.

Założeniem galerii na czterech kołach jest zaprezentowanie wspomnień związanych na Węgrzech z Polską, a w Polsce z Węgrami. Każdy z nas będzie mógł uczestniczyć w tym projekcie, dzieląc się własną historią, doświadczeniem, a także poznać historię innych uczestników. To wszystko będzie można nagrać, będzie można zostawić fotografię oraz zobaczyć realizacje innych. Na rozwieszonych sznurkach przed Nyską wywieszone zostaną zebrane zdjęcia. Podczas postoju objazdowej galerii będą również organizowane warsztaty poprowadzone przez lokalne grupy.

Akcji towarzyszy interaktywna strona internetowa, pokazująca historie oraz fotografie związane z Polską i Węgrami. Natomiast, jeżeli chcecie się osobiście podzielić wspomnieniami poniżej podajemy kiedy i gdzie zawita objazdowa galeria:

20-21 maja- Kraków
22-23 maja- Katowice
24-25 maja -Wrocław
26-28 maja- Łódź
29-30 maja- Poznań
21maja – 1 czerwca Gdańsk
2-3 czerwca-Sopot
4-5 czerwca- Warszawa

Aleksandra Skąpska

Źródło: www.batoryexpress.pl

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *