Barbara Klemm. Fotografie 1968 – 2013.

mgb13_klemm_15_warhol_media_gallery_res


Trwająca w Martin Gropius Bau do 9 marca wystawa prezentuje prace Barbary Klemm wybrane z jej czterdziestoletniego dorobku, które dają świadectwo historycznego rozwoju oraz teraźniejszości w kraju, który przez dziesiątki lat był podzielony na dwie części. Zdjęcia dokumentują wydarzenia związane z polityką, kulturą i życiem społecznym w latach 1968–2013. Fotografie Barbary Klemm to coś więcej niż reportaże. Wyjątkowość jej prac wynika z połączenia zmysłu obserwacji i artyzmu.


Na ekspozycję składają się przede wszystkim zdjęcia z Niemiec, szczególnie z okresu zjednoczenia. Klemm dokumentuje nie tylko spektakularne momenty, jak upadek Muru Berlińskiego, lecz także wcześniejsze i późniejsze wydarzenia związane z upadkiem systemu. Wiele z jej zdjęć stało się ikonami historii najnowszej i wywiera wpływ na pamięć kulturalną wielu pokoleń. Prace Klemm w sposób rzadko spotykany w niemieckiej prasie łączą ze sobą dokumentację i artystyczną inspirację. Artystka dodaje bowiem do tego, co rzekomo obiektywne i dokumentalne, własną perspektywę i stosuje się w swoich obrazowych kompozycjach do organizacyjnych reguł sztuki.

Chociaż fotografie te powstawały najczęściej na zlecenie Frankfurter Allgemeine Zeitung, dla której Klemm pracowała od 1959 jako laborantka oraz przy produkcji klisz, a od 1970 jako fotograf redakcyjny o specjalnościach polityka i felieton, są one czymś znacznie więcej, niż tylko zdjęciami reportażowymi zrobionymi dla potrzeb codzienności. Są to zdjęcia ze wszystkich obszarów życia społecznego, polityki, kultury i gospodarki, począwszy od krytycznych jak i codziennych sytuacji socjalnej rzeczywistości, demonstracji, protestów, życia imigrantów, jak również wydarzeń kulturalnych, imprez masowych i przestrzeni miejskich. Barbarze Klemm udaje się przy tym za każdym razem sportretować ludzi w szczególnych, cennych momentach swobodnego istnienia.

Barbara Klemm. Photographs 1968 – 2013
Martin-Gropius-Bau
16 Listopada 2013 do 9 Marca 2014

Fotografie dzięki uprzejmości Martin-Gropius-Bau:
1.Andy Warhol, Frankfurt, 1981, © Barbara Klemm
2.Mick Jagger, Frankfurt am Main, 1970, © Barbara Klemm
3.Joseph Beuys im Martin-Gropius-Bau, Berlin, 1982, © Barbara Klemm

Udostępnij

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *