Barbara Hubert – piękno codzienności.

hubert i

Inspiracji w procesie kształtowania stylu malarskiego artyści szukają przede wszystkim w twórczości bardziej doświadczonych malarzy, jednak własna obserwacja codzienności połączona z dogłębną refleksją bywa równie owocna, co studiowanie osiągnięć klasyków. W przypadku Barbary Hubert na trop „obrazu idealnego” naprowadził ją jej pies, jamnik zwany Jajem: „Jajo przedstawiał (już, niestety, mówimy o nim w czasie przeszłym) formę bardzo spójną: cały czarny, bez zbędnych tonów, w formie zwartej, ewoluującej w kierunku kształtu idealnego – kuli, był bardzo dobrym modelem.”

Podyktowana przez jamnika oszczędność barw oraz próba odnalezienia prostoty formy przeniosła się na cały malarski świat artystki. Na jej płótnach przeważają szerokie, śmiałe pociągnięcia pędzla, które kształtują barwne płaszczyzny pejzażu. Są one skontrastowane z delikatnym rysunkiem drobnych ludzkich postaci, które burzą statyczny charakter prac i zachęcają do szukania w nich narracji, ukrytych na powierzchni płótna opowieści dnia codziennego. Jak sama artystka mówi, oszczędność jest dla niej najważniejsza, ponieważ pozwala na podkreślenie najistotniejszych elementów: „Wszystko, co niepotrzebne, jest usuwane, po to, by to, co pozostanie, miało dosyć przestrzeni – powietrza dla siebie, żeby było bardziej wymowne”.

Artystka zaznacza, że główną cechą ideału obrazu, do którego za każdym razem dąży, jest dobrze postawiona barwna plama, będąca w stanie przekazać całą gamę emocji, które w konkretnym miejscu i czasie stały się impulsem do stworzenia dzieła. Emocjonalny przekaz ułatwia również jej szczególna wrażliwość na kolory i umiejętność harmonijnego ich zestawiania. Dominujące na jej obrazach rozmyte pastele i delikatne tony nabierają siły dzięki zdecydowanemu ich potraktowaniu i śmiałym pociągnięciom pędzla. Płótna Hubert są najlepszą realizacją postawionej przez samą artystkę tezy, jakoby obrazy dążyły do użycia minimum formy, przy jednoczesnym poszukiwaniu maksimum przekazu.

Anna Milak

Cytaty pochodzą z rozmowy przeprowadzonej z artystką przez Dariusza Łukaszewskiego: www.moreleigrejpfruty.com/Barbara_Hubert,201.html

Fot.1.Barbara Hubert, “Pies i kot”, wwww.napiorkowska.pl

Fot.2.Barbara Hubert, “Plaża”, wwww.napiorkowska.pl

Fot.3.Barbara Hubert, “Plaża – Sopot”, wwww.napiorkowska.pl

Więcej prac artystki na stronie:
http://www.napiorkowska.pl/autor.php?mode=arslonga&id=263 www.napiorkowska.pl/autor.php?mode=arslonga&id=263

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *