Art flesh

zuber

1. Czesław Zuber. Refleksy i refleksje.


W Muzeum Narodowym we Wrocławiu trwa wystawa Czesława Zubera, jednego z najważniejszych na świecie współczesnych artystów-szklarzy. Ekspozycja obejmuje 25 szklanych obiektów jak i szeroką dokumentację fotograficzną. Niezwykle barwne szklane prace są pełne ekspresji i emanują siłą kolorów: czerwieni, żółci, kobaltu, zieleni, magenty. Neonowo kolorowe szklane rzeźby przedstawiają m.in. zwierzęta, postaci wirujących pośród duktów rozmaitych linii falistych, meandrycznych, zygzakowatych wypełnionych jaskrawymi barwami.
Termin: 18.09 – 3.11.2013
Miasto: Wrocław

2. Festiwal Muzyki Improwizowanej AD LIBITUM 2013.
Wolność w granicach struktury.

Od ośmiu lat warszawski festiwal Ad Libitum urządza muzyczną ucztę w ramach wspierania europejskiej muzyki współczesnej, muzyki dawnej oraz jazzu. Walka z muzyczną modą i stylistyką współczesnych trendów trwa na scenie artystycznej, po to, by zachować to, co w świecie kompozycji i improwizacji jest najistotniejsze. Do Warszawy na zaproszenie festiwalu przyjeżdża legendarna London Jazz Composers Orchestra, którą tworzą najwybitniejsi europejscy muzycy wywodzący się zarówno ze sceny nowej muzyki, jak i jazzu, założona przed 30 laty przez Barry’ego Guy. W składzie zespołu są m.in. Barry Guy, Trevor Watts, Evan Parker, Phil Wachsmann, Howard Riley, Paul Lytton.
Termin: 10 – 12 października 2013
Miasto: Warszawa, Budynek Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski

3. Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza


W Muzeum Narodowym w Krakowie odbędzie się wystawa „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza”. Jej celem jest zbadanie, w jaki sposób artysta-architekt, ale także badacz historii architektury i konserwator najważniejszych narodowych zabytków – asymilował w swoich projektach modernizm.W ramach wystawy objętej Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego zostaną udostępnione wyjątkowe fotografie i projekcje z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także oryginalne rysunki architekta ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie, Archiwum Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Architektury we Wrocławiu jak i wiele projektów architektonicznych artysty.
Termin: 23.10 – 23.02.2014
Miasto: Kraków

4. Andrzej Strumiłło – w cyklu “Galeria żywa”
Od 5 października w ramach cyklu „Galeria Żywa” w Muzeum Narodowym w Krakowie rozpocznie się wystawa prac malarskich, rzeźbiarskich i rysunkowych Andrzeja Strumiłły. Na wystawie zaprezentowanych zostanie m.in. sześć obrazów olejnych tego wszechstronnego artysty pochodzących ze zbiorów MNK, dwie kamienne rzeźby, „Dziennik A-4” składający się ze 140 kart oraz najstarszy obraz w stylu socrealistycznym „Głowa murarza” z 1954 r. Ponadto wyeksponowane zostaną dzieła pochodzące z cykli „Psalmy”, „Apokalipsa”, a wśród nich m.in. „Sąd Ostateczny” i „Krzyż Świętego Andrzeja”. Dodatkowo będzie można obejrzeć film biograficzny opowiadający o fascynującym życiu i artystycznych doświadczeniach twórcy.
Termin: 5.10. – 5.01.2014
Miasto: Kraków

5. Praca w jednym ujęciu. Projekt Antje Ehmann i Haruna Farockiego


W Muzeum Sztuki w Łodzi odbędzie się wystawa, podczas której zaprezentowane zostaną krótkie filmy, które powstały na warsztatach prowadzonych przez Antje Ehmann oraz Haruna Farockiego w Łodzi i czternastu innych miastach w różnych częściach świata. Tematem przewodnim jest praca, poziom zatrudnienia, charakter lokalnej produkcji, wysokość przeciętnego wynagrodzenia w różnych miastach. Artyści na podstawie zebranych informacji opracowują graficzny komentarz podsumowujący specyfikę konkretnego miasta i charakter zmian społecznych, które obecnie wyznaczają kierunek jego rozwoju. W Muzeum Sztuki będzie można obejrzeć filmy z Bangalore, Berlina, Buenos Aires, Kairu, Moskwy, Rio de Janeiro, Tel Awiwu oraz te, które powstały w czasie warsztatów prowadzonych przez Antje Ehmann i Haruna Farockiego w maju 2013 roku w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Termin: 4.10 – 17.11.2013
Miasto: Łódź

6. Matka Boska z Dzieciątkiem z Rzepiennika Biskupiego – pokaz konserwatorski
„Przedmiotem pokazu konserwatorskiego “Matka Boska z Dzieciątkiem z Rzepiennika Biskupiego” (nr inw. MNK I-208) jest drewniana, polichromowana i złocona figura wielkości naturalnej, pozyskana z kościoła Św. Jana Chrzciciela w tej podgorlickiej miejscowości w roku 1906. Figura przedstawia Marię stojącą na półksiężycu, z małym Jezusem trzymanym na lewej ręce i dwoma aniołami u stóp. Datowana jest na około 1520.”
Termin: 25.10. – 29.12.2013
Miasto: Kraków

7. Domy srebrne jak namioty
„Historie przemilczane niosą ze sobą o wiele większy potencjał i siłę, niż te wielokrotnie opowiedziane. Taka jest rola wystawy zorganizowanej w Zachęcie: wyprowadzenie romskiej tematyki z marginesów do głównego dyskursu społecznego, politycznego, ekonomicznego czy estetycznego, a przez to zerwania z nieobecnością i niewidzialnością Romów w polskim społeczeństwie.”
Termin: 15.10 – 15.12.2013
Miasto: Warszawa, Zachęta

8. In God We Trust


W warszawskiej Zachęcie rozpocznie się wystawa poświęcona tematyce religijnej i wyznaniowej Stanów Zjednoczonych, która odwołuje się do wieloaspektowego zagadnienia podsumowując wzajemne relacje pomiędzy religią a społeczeństwem, ekonomią/kapitalizmem, polityką, patriotyzmem/amerykanizmem, sportem czy kulturą popularną. Ambiwalentna siła tytułu wystawy „In God We Trust” ma na celu zobrazowanie z jednej strony deklarację wiary w jednego Boga a z drugiej manifestację prawa do wyboru własnej religii spośród bogactwa wierzeń i praktyk religijnych. Ekspozycja obejmuje prace wielopokoleniowej grupy współczesnych artystów amerykańskich.
Termin: 6.09 – 10.11.2013
Miasto: Warszawa, Zachęta

9. Targi Sztuki w Krakowie
W polskiej stolicy kultury 5 i 6 października odbędą się Targi Sztuki. Jest to czas, w którym odbiorca może przenieść się do świata dzieł, które inspirują, poruszają i pozostawiają ślad w pamięci.. Targi Sztuki w Krakowie są idealną okazją spotkań i konfrontacji artystów z Polski i świata z odbiorcami sztuki: miłośnikami sztuki, marszandami, kolekcjonerami, właścicielami domów aukcyjnych, galerii i antykwariatów. Podczas Targów odbędzie się aukcja dzieł sztuki znanych i cenionych polskich artystów, między innymi: Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego, Edwarda Dwurnika, Jana Młodożeńca, Jana Tarasina, Tadeusza Dominika, Stanisława Baja, Eugeniusza Gerlacha, jak również młodych artystów. Ponadto odbędzie się wystawa „Magiczny Realizm”przedstawiająca malarstwo czterech wybitnych współczesnych polskich surrealistów: Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego, Jarosława Jaśnikowskiego i Marcina Kołpanowicza.
Termin: 5.10-6.10.2013
Miasto: Kraków

Źródło:
1. Fot. Czesław Zuber, Bez tytułu, 2011, wym. 22x34x12, fot. Liron & C. Zuber
www.mnwr.art.pl
2. www.csw.art.pl
3. www.muzeum.krakow.pl
4. www.muzeum.krakow.pl
5. Fot. Piktogram dla Łodzi – Alice Creischer i Andreas Siekmann
www.msl.org.pl
6. www.muzeum.krakow.pl
7. www.zacheta.art.pl
8. Fot. David LaChapelle, Jesus Is My Homeboy: Intervention, 2003
Chromogenic Print, © David LaChapelle, dzięki uprzejmości Jablonka Galerie, Cologne
www.zacheta.art.pl
9. www.targi.krakow.pl

Izabela Zywert

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *