Arcimboldo w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

arcimboldo_flora_1

„Arcimboldo: odkryty ponownie” to tytuł nowej ekspozycji w galerii malarstwa Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu poświęconej sztuce nadwornego malarza Habsburgów, Giuseppe Arcimboldo.

Giuseppe Arcimboldo (1526 – 1593) przeszedł do historii głównie jako twórca tak zwanych „głów kompozytowych”, czyli portretów złożonych z elementów przyrody jak owoce, zwierzęta, kwiaty tworzących alegorię lub personifikację.

Artysta w latach 1549 – 1558 pracował przy katedrze mediolańskiej i projektował witraże. Jednak prawdziwą sławę zyskał dopiero jako malarz Habsburgów. W latach sześćdziesiątych XVI wieku przybył do Wiednia na dwór Ferdynanda I. Pracował również dla Maksymiliana II, a w 1583 roku wraz z Rudolfem II przeniósł się do Pragi. Arcimboldo był nie tylko nadwornym malarzem. Miał wszechstronne zainteresowania. Zajmował się także organizowaniem uroczystości, zabaw, dworskich turniejów i przedstawień teatralnych.

Cykl jego osobliwych portretów obejmuje łącznie około trzydziestu dzieł. Dwa z nich, przedstawiające Florę, są szczególnie ważne dla wiedeńskiej ekspozycji. Arcimboldo namalował je w ostatnich latach swego życia w Mediolanie i posłał na dwór Habsburgów jako wyraz wdzięczności za 25 służby, hojne wynagrodzenie i możliwość powrotu do ojczyzny.

„Flora“ i „Flora meretrix“ znajdują się w prywatnej kolekcji i po raz pierwszy w swojej historii prezentowane są szerokiej publiczności. W styczniu 2014 r. były pokazywane w Madrycie, a obecnie po prawie 400 latach dołączyły do zbiorów księcia Rudolfa II w Wiedniu. Na ekspozycji zobaczyć można również cztery obrazy z cyklu „Żywioły” oraz „Pory roku” z kolekcji wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki.

„Arcimboldo: odkryty ponownie”
Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu
do 15 lutego 2015
www.khm.at

Fot. 1 Giuseppe Arcimboldo, Flora, 1591, kolekcja prywatna, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu
Fot. 2 Giuseppe Arcimboldo, Lato, 1563, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu
Fot. 3 Giuseppe Arcimboldo, Ogień, 1566, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu
Fot. 4 Sala wystawowa Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu
źródło: materiały organizatora

Alicja Wilczak

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *