Archiwum Serc Christiana Boltanskiego

images/stories/boltanski_archiwum_serc.jpg

W Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie trwa projekt Christiana Boltanskiego “Les Archives du Coeur / Archiwum Serc”, w ramach którego każdy odwiedzający Centrum może nagrać swoje bicie serca i dołączyć je do wciąż rosnącego zbioru nagrań bicia serc, które gromadzi artysta.

Każde nagranie jest zachowane w trzech kopiach. Jedna zostanie umieszczona na wyspie Teshima, na Morzu Japońskim, gdzie artysta tworzy archiwum zapisów bicia serca. Druga będzie przechowywana w archiwum Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski; trzecia stanie się własnością osoby, która wzięła udział w projekcie.

“Mógłbym wstawić ‘Archiwum serc’ do internetu, ale głęboko wierzę w znaczenie podróży. Myślę tu o podróży w sensie pielgrzymki. Idea, że aby usłyszeć bicie serca np. własnej babci, trzeba pojechać na drugi koniec świata, na małą japońska wyspę w bezmiarze oceanu, jest ważnym aspektem mojej pracy.” Ch. Boltanski

Projekt “Archiwum Serc” został rozpoczęty w 2005 roku i gościł już m.in. w galeriach w Paryżu, Londynie, Sztokholmie, Mediolanie. Boltanski kontynuuje w swojej pracy temat pamięci. Interesuje go przede wszystkim utrwalanie ulotnej pamięci indywidualnej, która jest maleńką cząstką pamięci zbiorowej, historycznej.

To druga znacząca prezentacja Boltanskiego w warszawskim CSW. Wielka wystawa retrospektywna tego artysty odbyła się tu w 2001 roku.
Kurator wystawy: Milada Ślizińska.

Wystawa czynna do 20 marca 2011 roku

Źródło: www.csw.art.pl
Fot. Christian Boltanski, Wyspa Ejima (Japonia), miejsce przechowywania “Archiwum Serc”, 2010

Alicja Wilczak

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *