Anna Wypych

a.wypych paf

Anna Wypych jest młodą artystką, która prowadzi swoje malarskie działania w szerokiej i dynamicznej skali. Źródłem inspiracji jest człowiek i jego kondycja. Maluje wielkoformatowe obrazy olejne, głównie przedstawiające akty. Podejmuje w nich poważne tematy, snując refleksje nad podstawowymi pojęciami jak: ambicja, strach, czy miłość. Artystka tworzy własną przestrzeń symboliczną, w której umieszcza elementy, tworząc swoisty świat zawierający wiele poziomów percepcji. Tworzy tak, by różnie wrażliwy odbiorca mógł cieszyć się nimi. Artystka uważa, że jej obrazy nie są realistyczne, że jedynie posługuje się realistycznymi środkami malarskimi, których efekt wzmocniony jest rozpiętością formatu.

Anna Wypych o swojej twórczości: “Inspiruję się tym, co widzę wokół siebie i tym, co mi się przydarza. Ale w swoich pracach nie skupiam się tylko na sobie lecz moje osobiste doświadczenia są tylko punktem wyjścia i rodzajem inspiracji do badań nad człowiekiem i jego kondycją. Stąd tematy jakie podejmuje: ambicja, piękno, pewność siebie. Każdy z tematów jakie podejmuję traktuję bardzo subiektywnie. Zajmując się danym tematem wychodzę ze swoich doświadczeń i przemyśleń następnie rozszerzam pole zainteresowania. Tworzę własną przestrzeń symboliczną w której umieszczam elementy tworząc swoisty rebus. Lecz aby go odczytać nie potrzebne są metody naukowe, ale emocje i wrażliwość odbiorcy”.

Anna Wypych (ur. 1986 roku) to utalentowana młoda artystka, która ukończyła studia na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Otrzymała dyplom w pracowni prof. M. Świeszewskiego 2011. Jest wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska (2008, 2009, 2010), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (2009, 2010), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2011). Ponad to jest laureatką pierwszej nagrody Artystycznej Podróży Hestii w roku 2010, obejmującej miesięczne stypendium w Nowym Jorku. Jest uczestniczką licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą m. in.: V International Student Art Triennial, Marmara University, Faculty of Fine Arts, Istambule, Turcji, “European contemporar Tapestryand Textile Art” Acadérmie Royale des Beaux-Arts w Brukseli, “Kunst modell” Passau w Niemczech. Otrzymała szereg nagród i wyróżnień m. in.: 2000 – Nagroda Miasta Gdańska dla uczniów szkół artystycznych za wybitne osiągnięcia artystyczne; 2009 – II Konkurs Meidnera – wyróżnienie honorowe, 2009/10 – Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2010 – I nagroda w konkursie Artystyczna Podróż Hestii 2010 r., 2010 – Diploma of Excellence (Honorable Award), Biennial of Contemporary Art.

Izabela Zywert

Fot. 1 Anna Wypych, Pink and Flower, 200×150 cm, olej, akryl płótno

Fot. 2 Anna Wypych, Jasna ciemność, 110×80 cm, olej, 2012 rok

Fot. 3 Anna Wypych, Przyjemna nuda 1, 50×80 cm, olej, 2012 rok

Prace Anny Wypych oglądać można w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *