Anna Wypych w prestiżowym konkursie BP Portrait Award

a. wypych dziewczyna w czerwieni

BP Portrait Award to jeden z najważniejszych konkursów malarskich, który organizowany jest przez National Portrait Gallery w Londynie. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 2 377 uczestników, a wśród 55 najlepszych portretów znalazł się obraz Anny Wypych „Dziewczyna w czerwieni”.

Obraz przedstawia przyjaciółkę artystki, a inspiracją dla niego był obraz Anny Bilińskiej-Bohdanowicz (1857–93) „Murzynka” z 1884 roku, który dwa lata temu został odzyskany przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Obraz Anny Bilińskiej-Bohdanowicz został zrabowany podczas II wojny światowej i dopiero w 2011 roku odnalazł się w jednym z berlińskich domów aukcyjnych.

Obraz Anny Wypych luźno nawiązuje do portretu autorstwa Anny Bilińskiej-Bohdanowicz. Anna Wypych posługuje się realistycznymi środkami malarskimi, odnosi się do motywów zaczerpniętych z klasyki malarstwa, lecz przedstawia w swoich pracach własną symbolikę osadzoną w codziennej współczesności.

Artystka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2011 roku obroniła dyplom w pracowni prof. M. Świeszewskiego. Jest wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska (2008, 2009, 2010) Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (2009, 2010), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2011). Jej prace były prezentowane na wielu wystawach w Polsce, USA, we Włoszech oraz znajdują się między innymi w kolekcji Museu Europeu d’Art Modern (MEAM) w Barcelonie. Obrazy Anny Wypych można oglądać także w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie, Poznaniu i Brukseli.

Tegorocznym laureatem BP Portrait Award został niemiecki artysta Thomas Ganter – autor portretu „Mężczyzna z pledem”, który przedstawia bezdomnego o imieniu Karel. Wystawę prac konkursowych w National Portrait Gallery w Londynie można oglądać do 21 września 2014. www.npg.org.uk

Fot. 1 Anna Wypych, Dziewczyna w czerwieni, 2014
Fot. 2 Anna Bilińska-Bohdanowicz, Murzynka, 1884, Muzeum Narodowe w Warszawie
Fot. 3 Anna Wypych, Zaklinanie, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot. 4 Anna Wypych, Polip, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *