Andrzej Fogtt – malarstwo

andrzejfogtt

/>

W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej prezentowane są prace malarskie Andrzeja Fogtta.

Andrzej Fogtt jest artystą wszechstronnym: malarzem, teoretykiem sztuki, architektem i wizjonerem. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu u Magdaleny Abakanowicz i Zdzisława Kępińskiego w 1974. Wraz z Bożeną Biskupską reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 1984 roku, gdzie pokazano dzieło – environment “Misterium czasu”, składające się z jego 14 monumentalnych kompozycji malarskich oraz rzeźb Bożeny Biskupskiej.

Andrzej Fogtt znany jest jako autor serii malarskich: “Żywioły”, “Żywiołem opętanie”, “Genesis” czy “Obrazy Sferyczne”. Jego dzieło “Ostatnia wieczerza” (1987) ofiarowane zostało Papieżowi Janowi Pawłowi II i symbolizowało solidarność ducha sztuki z nadzieją solidarnego rozwiązania polskich sporów narodowych. Fogtt jest także twórcą rysunków z cyklu “Qraszewo”, które podobnie jak “Obrazy Sferyczne” powstały w oparciu o łączenia cienkich linii oraz kropek.

Malarstwo Andrzeja Fogtta, na granicy między abstrakcją a figuracją, fascynuje bogatą fakturą, kompozycją i kolorem. Składa się z drobnych, migotliwych pociągnięć pędzla. Efektem zainteresowań malarza naturą oraz zjawiskami z dziedziny optyki są hipnotyzujące, pełne ekspresji obrazy.

Andrzej Fogtt zasłynął także projektami kilku obiektów architektonicznych, m.in. “Wieży Jedności Europejskiej” z 1992 jako symbolu wspólnoty ludzkiej, “Bramy Świata” dla Chin w 2000, nowojorskiego Miejsca Pamięci oraz teatru letniego nad Wisłą.

Artysta brał udział m. in. w wystawach Polskiej Sztuki Współczesnej w Londynie (1987), w Maneżu w Moskwie (1987), w Berlinie, w Arras we Francji (2007). Prace Fogtta znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych.

W 2009 roku Andrzej Fogtt został odznaczony medalem Gloria Artis.

Andrzej Fogtt – malarstwo
7-20 listopada 2015
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
ul. Świętokrzyska 32 Warszawa
www.napiorkowska.pl

Fot. Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
1. Andrzej Fogtt, Portret M.Ruffa, 2015
2. Andrzej Fogtt, Most na Brdzie, 2014
3. Andrzej Fogtt, Studium do portretu M.Ruffa, 2015
4. Andrzej Fogtt, Brda, 2015

Alicja Wilczak

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *