Alfredo Jaar w Toruniu

aaaaalfredo jaar2

W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu trwa wystawa Alfredo Jaara i jest ona pierwszą indywidualną instalacją chilijskiego artysty w Polsce. Ekspozycja obejmuje szereg przekazów medialnych obrazujących największe tragedie kontynentu afrykańskiego. Wystawa nosi tytuł „Brzmienie ciszy” i prezentowana była w 24 odsłonach na całym świecie.

Inspiracją do stworzenia instalacji była tragiczna historia Kevina Cartera – fotografa, który w 1994 roku otrzymał nagrodę Pulitzera za kontrowersyjne zdjęcie obrazujące problem głodu w Afryce. Po fali krytyki i trudnych wspomnieniach z Sudanu w lipcu 1994 roku, krótko po otrzymaniu nagrody Kevin Carter popełnił samobójstwo.

„Brzmienie ciszy” zostało stworzone w hołdzie Kevinowi Carterowi i zmusza odbiorcę do głębszej refleksji nad ludzkim nieszczęściem. Instalacja, która prezentowana jest w toruńskim CSW, uświadamia nam fałszywość mass mediów i ich nieudolność w przekazywaniu ważnych dla nas informacji. W widowiskowej scenografii prezentowany jest 8 minutowy film, który ma na celu zmusić odbiorcę do głębszej zadumy nad prezentowanym obrazem.


Celem pracy Alfredo Jaara jest poszerzanie wiedzy odbiorców i uwrażliwienie ich. Artysta uważa, że sztuka ma zdolność informowania. W swojej twórczości obrazuje nam problemy, takie jak nierówność i niesprawiedliwość społeczna, wojna, korupcja, epidemie i klęski żywiołów. Umiejętnie odnajduje równowagę pomiędzy informacją a poezją.

Alfredo Jaar urodził się w Santiago w Chile w 1956. Studiował architekturę i film. Od 1982 roku mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Artysta uczestniczył w największych wystawach sztuki, takich jak biennale w Wenecji (1986, 2007, 2009), Sao Paulo (1985, 1987, 2010) a także w Documenta (1987, 2002) w Kassel. Reprezentował Chile na 55. Biennale Weneckim w 2013. Uzyskał stypendium Guggenheima w 1985 i MacArthura w 2000. W swojej twórczości Alfredo Jaar wyraża ogólny sprzeciw wobec mass mediów i skupia się na globalnych problemach współczesnego świata.

Alfredo Jaar. Brzmienie ciszy
17.10.2014-22.02.2015
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
Materiały prasowe: Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Hanna Iwanowska

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *