Alex Katz w Tate St Ives

alex katz exhibition tate

Urodzony w 1927 roku na Brooklynie w Nowym Jorku Alex Katz jest jednym z najważniejszych i najbardziej szanowanych żyjących artystów amerykańskich. Kariera tego niezwykłego artysty obchodzącego w tym roku 85 urodziny obejmuje sześć dekad. W Tate St Ives prezentowana jest właśnie retrospektywna wystawa twórczości Katza “Give Me Tomorrow”. Zgromadzono na niej ponad 30 płócien, a także kolaże i wycinanki. Prace te stanowią doskonałą reprezentację obejmującą całokształt kariery malarza od 1950 do teraz.

Przy wyborze prac na ekspozycję położono szczególny nacisk na wybór pejzaży morskich i scen plażowych, również zdjęć z wakacji Katza, jego rodziny i przyjaciół. Większość z obrazów została namalowana w odosobnionym, nadmorskim Lincolnville, Maine, gdzie do dzisiaj artysta spędza lato. Zważywszy, że galeria Tate St Ives ma również malownicze położenie na plaży, cała ekspozycja nabiera spójnego letniego klimatu.

Wybranie się na wystawę “Give Me Tomorrow” wydaje się być sympatycznym pomysłem na artystyczny akcent na koniec lata. Dla tych, którzy nie zdążą wybrać się na wystawę do 23 września w St Ives dobra informacja – ponieważ wystawa Alexa Katz’a przygotowana została we współpracy z Turner Contemporary będzie pokazywana również i tam, w Margate, już od października 2012.
Katarzyna Kucharska

Alex Katz, “Give Me Tomorrow”
Wystawa potrwa jeszcze do 23 września

źródło: http://www.tate.org.uk/whats-on/tate-st-ives/exhibition/alex-katz-give-me-tomorrow
fot.: materiały prasowe; http://www.tate.org.uk/whats-on/tate-st-ives/exhibition/alex-katz-give-me-tomorrow

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *